Uczelnie i instytucje

Kalisz/ Pracownicy filii UAM przeciwko połączeniu z Akademią Kaliską

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pracownicy kaliskiej filii UAM w Poznaniu opowiedzieli się przeciwko połączeniu z Akademią Kaliską. Chcą pozostać w dotychczasowych strukturach – poinformowała we wtorek na konferencji prasowej rektor UAM w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska.

Jak dodała, ostateczna decyzja w sprawie zapadnie za 3 tygodnie, ale "decydujące znaczenie będzie miała opinia tutejszego środowiska".

Rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła ogłosił chęć utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego poprzez połączenie dwóch uczelni – Akademii Kaliskiej i filii kaliskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu – Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego. Dzięki temu, jak wyjaśnił, można byłoby uruchomić w Kaliszu wydział lekarski.

Podkreślił, że utworzenie UK jest konieczne, bo Naczelna Izba Lekarska przyjęła uchwałę, że nie będzie wyrażać pozytywnej opinii dla tworzenia wydziałów lekarskich na uczelniach innych niż uniwersyteckie.

Akademia Kaliska – jak powiedział jej rektor – nie może samodzielnie przekształcić się w uczelnię uniwersytecką. By mogła powstać, musi mieć sześć dyscyplin naukowych, w tym jedną z nauk humanistycznych, w których są nadawane stopnie naukowe doktora. Tymczasem na Akademii Kaliskiej są tylko dwie dyscypliny z możliwością doktoryzowania i brakuje nauk humanistycznych.

Prof. Wojtyła zapewnił, że Akademia Kaliska gwarantuje zatrudnienie wszystkim pracownikom Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego na porównywalnych lub lepszych warunkach.

Projekt Wojtyły wsparli włodarze i radni samorządowi kilku miast z południowej Wielkopolski w postaci podjęcia uchwał intencyjnych, popierających ideę.

Przeciwko koncepcji zaprotestowało środowisko Filii UAM w Kaliszu – rada filii, rady programowe kierunków studiów, oba związki zawodowe – Solidarność i ZNP, rada samorządu studentów, dziekan i prodziekani.

Zdaniem dziekana wydziału prof. Piotra Łuszczykiewicza "likwidacja oznaczałaby prawdziwą katastrofę w wymiarze naukowym, dydaktycznym, a także miastotwórczym oraz przekreślenie prawie czterdziestoletniej obecności w Kaliszu jednego z trzech najlepszych uniwersytetów w Polsce, flagowej uczelni badawczej, członka sieci uczelni europejskich EPICUR".

O losie Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego zdecyduje rektor UAM w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska, która we wtorek spotkała się w Kaliszu ze wszystkimi pracownikami filii.

Na konferencji prasowej powiedziała, że UAM będzie wspierał wszystkie działania dotyczące powstania Uniwersytetu Kaliskiego. "Jesteśmy jak najbardziej za tym, by Kalisz stał się silnym ośrodkiem akademickim i będziemy chętnie współpracować" – powiedziała prof. Kaniewska. Zaznaczyła jednak, że współpraca może polegać na wymianie doświadczeń, współprowadzeniu kierunków, badań i projektów czy opiece merytorycznej.

"Dla mnie jest niezwykle ważne w demokratycznej strukturze uniwersytetu zdanie pracowników, którzy ewentualnie mieliby tworzyć Uniwersytet Kaliski. Wszyscy pracownicy filii kaliskiej chcą pozostać w strukturach UAM w Poznaniu" – poinformowała rektor.

Zdaniem dziekana wydziału jest szansa na uruchomienie wydziału lekarskiego w Kaliszu bez konieczności łączenia dwóch uczelni.

"W aspekcie prawnym jest rozwiązanie na kształcenie lekarzy, bo w dyrektywie unijnej i stanowisku Naczelnej Izby Lekarskiej mówi się o porozumieniach i nadzorze uniwersytetu, który realizuje kierunki humanistyczne, potrzebne dla kształcenia medyków" – powiedział prof. Łuszczykiewicz. Jego zdaniem porozumienie dotyczące m. in. nadzoru w zakresie kierunków humanistycznych "mogłoby być zupełnie wystarczające".

Na kaliskiej filii pracuje 110 pracowników badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych. Kształci ponad 1100 studentów.

Wniosek w sprawie utworzenia wydziału lekarskiego musi wpłynąć do Polskiej Komisji Akredytacyjnej najpóźniej w czerwcu, na trzy miesiące przed rozpoczęciem naboru studentów.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera