Nauka dla Społeczeństwa

08.08.2022
PL EN
01.03.2022 aktualizacja 02.03.2022

Mniej cząstek stałych w powietrzu - to zdrowsze nerki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Badanie grupy dorosłych mieszkających w Chinach pokazało, że zmniejszenie stężenia cząstek PM2,5 poprawia różnorodne parametry pracy nerek. To jedno z głównych zanieczyszczeń obecnych w miastach.

Choć już wcześniejsze badania wskazywały, że jakość powietrza ma znaczenie dla zdrowia, cały czas odkrywane są kolejne zależności.

Naukowcy z Imperial College London poinformowali właśnie, że zmniejszenie ilości cząstek PM2,5 w powietrzu prowadzi do wyraźnej poprawy działania nerek.

Wymienione cząstki to zanieczyszczenia stałe o wielkości do 2,5 mikrometra, które niestety często można znaleźć w miejskim powietrzu.

„Długofalowa ekspozycja na cząstki PM2,5 wiązana już była z pogorszeniem funkcji nerek. Jednak nie jest dokładnie znana zależność przyczynowa” - mówi dr Yiqun Han, współautor pracy opublikowanej w magazynie „Health Data Science”.

„Przeprowadziliśmy quasi-eksperymentalną analizę opartą na metodzie różnicy w różnicach i zidentyfikowaliśmy silne powiązanie między redukcją stężenie PM2,5 i poprawą funkcji nerek” - dodaje badacz.

Jego zespół przeanalizował demograficzne i laboratoryjne dane na temat ponad 5 tys. dorosłych osób uczestniczących w chińskim badaniu China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS).

Naukowcy porównali parametry pracy nerek ochotników pochodzące z lat 2011-2015 i odnieśli je do danych na temat stanu powietrza.

Odkryli, że obniżenie stężenia groźnych cząstek o 10 mikrogramów na metr sześcienny wyraźnie poprawiało stan nerek, m.in. wskaźnik filtracji kłębuszkowej, stężenie azotu mocznika i kwasu moczowego we krwi.

W Polsce norma dla średniej rocznej wynosi 20 mikrogramów na metr sześcienny, choć WHO zaleca 5 µg/m3.

„Plan Oczyszczania Powietrza wprowadzony w Chinach w 2013 roku przez rząd to odważna, obejmująca cały kraj akcja nakierowana na zmniejszenie nasilonego problemu zanieczyszczenia powietrza” - mówi dr Han.

„Spowodowana tą akcją szybka poprawa jakości powietrza poskutkowała okazją do badań korzystnych skutków redukcji zanieczyszczeń dla zdrowia ludzkiej populacji - oprócz chorób nerek, także chorób układu oddechowego, zaburzeń metabolicznych, neurologicznych i psychicznych oraz wskaźników ryzyka innego niż zgon (np. wydatków medycznych, niepełnosprawności)" - wyjaśnia ekspert.

Więcej informacji na stronie https://spj.sciencemag.org/journals/hds/2022/9846805/ (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022