Dzięki nowej substancji niemal każdy przedmiot może niszczyć wirusy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy z Korei opracowali materiał, dzięki któremu niemal każde tworzywo sztuczne może nabrać właściwości bakterio- i wirusobójczych. Wśród zastosowań, oprócz sprzętu medycznego, badacze wymieniają wyświetlacze, okna, ubrania, wyposażenie domu czy samochodu.

Antybakteryjne powłoki można już dzisiaj znaleźć w wielu miejscach - na przyciskach w windzie, ekranach dotykowych, czy klamkach. Trudno jest jednak utrzymać ich działanie przez długi czas, ponieważ, ze względu na brak przezroczystości muszą być cienkie i łatwo je uszkodzić. Trzeba też je specjalnie nakładać na wybrany przedmiot. To istotne wady.

Badacze z Koreańskiego Instytutu Inżynierii Materiałowej (KIMS) proponują inne podejście.

Opracowali oni generujący jony dodatek do tworzyw sztucznych. Wystarczy, aby stanowił 1-2 proc. masy mieszaniny, aby uzyskać ponad 99 proc. skuteczność niszczenia bakterii i silne działanie przeciwwirusowe. Nie zawiera przy tym żadnych toksycznych substancji, np. organicznych środków przeciwbakteryjnych czy nanocząstek.

Dodatek nie zmienia przy tym właściwości optycznych, mechanicznych ani termicznych tworzywa. Pozwala też na stosowanie typowych metod obróbki, jak np. naświetlanie promieniami UV czy ogrzewanie.

„Technologię tę można łatwo zastosować w ekranach, funkcjonalnych tekstyliach, wyposażeniu mieszkań, na oknach, we wnętrzu i na zewnątrz samochodów, w sanitariatach kuchennych czy łazienkowych oraz w wyrobach medycznych - zapewnia Chang Su Kim z KIMS. - We współpracy z kilkoma firmami zainteresowanymi wytwarzaniem wynalazku prowadzimy teraz testy masowej produkcji. Nie będziemy szczędzić sił w zwalczaniu nowych chorób zakaźnych w erze po COVID-19, kiedy zainteresowanie ludzi osobistą higieną silnie wzrośnie” - dodaje.

Uczelnia ma jeszcze szersze plany na przyszłość.

„KIMS nadal będzie szukał doskonałych pomysłów z komercyjnym potencjałem i starał się je realizować oraz wprowadzać na rynek. Będziemy robili, co w naszej mocy, aby wspierać i zachęcać naukowców, tak abyśmy mogli wynajdować funkcjonalne przeciwbakteryjne/przeciwwirusowe materiały i wkroczyć na rynki za oceanem” - mówi kierujący instytutem Jung-hwan Lee.

Więcej informacji na stronie

https://www.eurekalert.org/news-releases/943573 (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja wydaje się bardziej moralna od ludzi

  • Fot. Adobe Stock

    W samochodach wdychamy substancje rakotwórcze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera