Gdańsk/ Pojazd do poszukiwania min morskich powstanie na PG

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Politechnika Gdańska otrzymała ponad 8,6 mln złotych na pracę badawcze, które pozwolą naukowcom stworzyć półautonomiczny pojazd do poszukiwania i identyfikacji min morskich oraz obiektów niebezpiecznych.

"Dzięki przyznanym środkom pracownicy laboratorium będą mogli kontynuować prace badawcze w zakresie systemów podwodnych i opracują pojazd o zupełnie nowych możliwościach, niż dotychczasowe pojazdy, w tym między innymi system OPM Głuptak, będący już na uzbrojeniu Marynarki Wojennej" – powiedziała konstruktor Laboratorium Techniki Głębinowej Natalia Jasiewicz.

Grant w wysokości 8 663 335 mln złotych przyznało Wydziałowi Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Kwota zostanie przeznaczona na budowę prototypu pojazdu umożliwiającego bezzałogowe wykonywanie zadań obrony przeciwminowej OPM, a zwłaszcza rozpoznanie i identyfikację obiektów minopodobnych (MILCO).

Projekt dotyczy procesu wykrywania, klasyfikacji i identyfikacji min morskich oraz improwizowanych środków wybuchowych z wykorzystaniem pojazdów podwodnych sterowanych zdalnie i automatycznie. Pojazd rozpoznawczy będzie przystosowany do wodowania z nawodnych platform załogowych oraz nawodnych platform bezzałogowych sterowanych zdalnie – drogą radiową.

Politechnika Gdańska informuje, że prace badawcze będą dotyczyły zwiększenia możliwości operacyjnych pojazdów poprzez wyposażenie ich w wyspecjalizowane sensory i oprogramowanie, zapewniające wykrywanie i klasyfikację obiektów minopodobnych, powiększenie zasięgu, odporności na narażenia mechaniczne, zapewnienie wysokiego stopnia automatyzacji sterowania ruchem i procesów klasyfikacji wykrytych obiektów.

Projekt "Opracowanie podwodnego półautonomicznego pojazdu do poszukiwania i identyfikacji min morskich oraz obiektów niebezpiecznych, kr. TUKAN" będzie realizowany przez trzy lata. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.06.2015 PAP/Paweł Supernak

    Wiceprezes PAN członkiem rady Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii

  • Fot. Adobe Stock

    Doktorant z Politechniki Wrocławskiej szuka sposobu na oczyszczenie Bałtyku z broni chemicznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera