Nauka dla Społeczeństwa

05.07.2022
PL EN
14.02.2022 aktualizacja 14.02.2022

Cyberbezpieczeństwo – wykład online w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

O metodach wykradania danych, wojnie cybernetycznej i sposobach walki z cyberprzestępcami opowie 16 lutego podczas wykładu online w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce” dr inż. Mirosław Hajder, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak informuje organizator cyklu, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, wykład pt. „Cyberbezpieczeństwo – największe wyzwanie informatyki. Od cyberprzestępczości do wojen cybernetycznych” przybliży słuchaczom różne możliwości działań cyberprzestępców.

"Przestępczość to nieodłączny fragment naszej rzeczywistości. Z początkiem XXI w. ogromna część operacji finansowych przeniosła się do internetu, a wraz z nimi powędrowali tam przestępcy nazywani już cyberprzestępcami. Obszar ich działalności jest znacznie szerszy. Większość z nas zetknęła się z nią bezpośrednio” – mówi cytowany w materiale prasowym dr inż. Mirosław Hajder.

Według danych z 2019 roku w Polsce średnie straty przedsiębiorstw, ponoszone w wyniku działań cyberprzestępców, szacuje się na 25 000 USD. Systematycznie wzrastają straty ponoszone przez osoby fizyczne w konsekwencji cyberprzestępczości. Przestępcy internetowi na swój celownik biorą nie tylko nasze dane i finanse, ale także sprawy państwowe. „Zarówno w Europie, jak i w USA odnotowano próby ingerencji w wybory parlamentarne lub prezydenckie. Co więcej, metody właściwe cyberprzestępcom są często wykorzystywane przez rządy państw do podporządkowywania sobie społeczeństw” - przyznaje dr Hajder.

Dr inż. Mirosław Hajder prowadzi badania w obszarze cyberbezpieczeństwa, sieci obliczeń brzegowych oraz systemów CAD/CAM/CAE. Zajmuje się również projektowaniem, budową, wdrażaniem oraz eksploatacją systemów informacyjnych przedsiębiorstw przemysłowych.

W ramach projektu „Przybij piątkę nauce” Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie bezpłatnie udostępnia materiały filmowe oraz audio, zawierające relacje z kilkudziesięciu zrealizowanych wykładów i spotkań otwartych. Spotkania służące dyfuzji wiedzy i popularyzacji nauki odbywają się w trzecią środę każdego miesiąca do udziału w spotkaniach, które – mamy nadzieję – są znakomitym instrumentem.

Najbliższy wykład będący odbędzie się 16 lutego o godz. 18:00 na Facebooku WSIiZ oraz o godz. 19:00 na YouTube WSIiZ. Zwiastun wykładu można obejrzeć tutaj.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022