Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2022
PL EN
13.02.2022 aktualizacja 13.02.2022

Prof. Krzysztof Skóra - patronem ulicy i pomnikowego dębu

fot. Anna Kassolik, źródło - Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG fot. Anna Kassolik, źródło - Stacja Morska Instytutu Oceanografii UG

Prof. Krzysztof Skóra, założyciel i wieloletni szef Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, który jest dziś patronem tej placówki, ma już także swoją ulicę w Gdańsku i swoje pomnikowe drzewo w Nowej Wsi Lęborskiej - poinformował instytut.

W lutym (12.02) 2022 r. minęło 6 lat od śmierci prof. Krzysztofa Skóry - założyciela i wieloletniego szefa Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Pod koniec 2021 r. miasto Gdańsk wydało decyzję o upamiętnieniu profesora poprzez nadanie jego imienia nowej ulicy w gdańskiej dzielnicy Jasień. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił już w 2017 roku ówczesny Radny Miasta Gdańska – Łukasz Hamadyk. Wnioskodawca tak uzasadniał potrzebę nadania imienia Krzysztofa Skóry nowej gdańskiej ulicy: "Profesor Skóra, twórca fokarium, wraz ze swoją ekipą dokonał czegoś niemal niemożliwego. Dzięki wieloletnim staraniom odradza się systematycznie populacja fok, zwierząt skazanych na wymarcie, jednego z symboli Bałtyku".

Krzysztof Skóra był też "ambasadorem Morza Bałtyckiego" - podkreślono w informacji ze Stacji Morskiej IOUG, dbając o jego stan i konieczną ochronę poprzez propagowanie wiedzy o każdym niemal aspekcie jego funkcjonowania i zależności tych funkcji od działań człowieka.

Prof. Krzysztof Skóra jest już patronem sędziwego dębu rosnącego w Nowej Wsi Lęborskiej. Stało się to możliwe dzięki inicjatywie wolontariuszy z Błękitnego Patrolu WWF, którego profesor był pomysłodawcą i mentorem. Dąb szypułkowy ma ponad 165 lat. Dzięki wolontariuszce z Patrolu do rady miejscowej gminy został złożony wniosek o ustanowienie pomnika przyrody, a w konsekwencji Rada Gminy Nowa Wieś Lęborska w sierpniu 2021 r. ustanowiła pomnikiem przyrody „drzewo gatunku dąb szypułkowy (Quercus robur L.) o nazwie "im. prof. Krzysztofa Skóry", o obwodzie pnia 413 cm (na wysokości 130 cm) i wysokości 16 m, rosnące na działce nr 116 obręb Kębłowo Nowowiejskie, stanowiącej własność Gminy Nowa Wieś Lęborska".

"Cieszy nas bardzo fakt, że Profesor wciąż inspiruje kolejne pokolenia przyrodników i miłośników przyrody" - mówi kierująca Stacją Morską dr Iwona Pawliczka, wieloletnia współpracowniczka profesora. – "Teraz jest również patronem kolejnych miejsc, które będą przywracać pamięć o tym niezwykłym człowieku".

Imię prof. Krzysztofa Skóry nosi też od 2016 r. Stacja Morskiej w Helu - placówka terenowa Instytutu Oceanografii UG, którą profesor stworzył i od początku kierował. Dzięki wysiłkom jego i jego współpracowników powstał ośrodek badawczo-edukacyjny na brzegu Zatoki Puckiej, jego popularna część - fokarium, ośrodek rehabilitacji fok, Dom Morświna, a także w części zrealizowana koncepcja Błękitnej Wioski.

"Profesor nie tylko inspirował naukowców i przyrodników, uczył czuć i rozumieć morską przyrodę także tych, którzy nie do końca byli świadomi jej znaczenia" – dodaje Pawliczka. - "Uczył nas wszystkich szacunku do morskiego świata i tego, jak możemy go najlepiej poznawać i nie szkodzić. Profesor otwierał oczy swoich słuchaczy na istotę codziennych decyzji, na potrzebę wspólnego działania i na wartość dobrego zarządzania ochroną morskiego środowiska. Jego słowa zapadły w pamięć wielu jego słuchaczom i wiele osób wciąż wspomina spotkanie z Nim jako niezwykłe".

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022