Francja/ Zmarł Luc Montagnier, odkrywca wirusa HIV

Luc Montagnier, laureat Nagrody Nobla z Fizjologii i Medycyny 2008, fot. Prolineserver, źródło: Wikipedia,
Luc Montagnier, laureat Nagrody Nobla z Fizjologii i Medycyny 2008, fot. Prolineserver, źródło: Wikipedia,

W wieku 89 lat zmarł Luc Montagnier, francuski wirusolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za współodkrycie wirusa HIV - poinformowały w czwartek władze miasta Neuilly-sur-Seine (departament Hauts-de-Seine), gdzie Montagnier zmarł.

Jak pisze agencja AFP, Montagnier od ponad dziesięciu lat stał się postacią kontrowersyjną w swoim środowisku naukowym z powodu wygłaszania wątpliwych teorii i był stopniowo wykluczany ze społeczności naukowej.

Montagnier 6 października 2008 został, wspólnie z Françoise Barre-Sinoussi, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za wkład w odkrycie ludzkiego wirusa zespołu nabytego niedoboru odporności, zwanego wirusem HIV.

Po wybuchu pandemii Covid-19 przypomniał o sobie kontrowersyjnymi teoriami na temat koronawirusa. Twierdził m.in. że wirus SARS-CoV-2 nie ma pochodzenia naturalnego, lecz został stworzony w laboratoriach.

Wielokrotnie także wypowiadał się negatywnie na temat szczepionek przeciw Covid-19. Według niego masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi podczas pandemii są działaniem "nie do pomyślenia" i historyczną pomyłką, która "tworzy warianty" i prowadzi do zgonów z powodu choroby. (PAP)

zm/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wyniesienie kapsuły w ramach misji testowej Starliner, Floryda, USA, 05 czerwca 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

    NASA/ Statek Starliner wróci na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca

  • Adobe Stock

    Kazachstan/ Konie Przewalskiego wróciły do macierzy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera