"Polskie niebo" na wystawie w Dubaju

Źródło: mat. prasowe
Źródło: mat. prasowe

Gigantyczny portret Mikołaja Kopernika, designerskie stroje polskich astronautów, hologram planety poza Układem Słonecznym, odkrytej przez Aleksandra Wolszczana, czy mgławice z waty cukrowej. To niektóre atrakcje ekspozycji „Zrozumieć Wszechświat”, którą można obejrzeć do 9 lutego w pawilonie polskim podczas Expo w Dubaju.

Twórcą wytawy jest Jan Świerkowski, artysta i futurolog z Instytutu B61. Wystawa zabiera widza w podróż po województwie kujawsko-pomorskim, a jednocześnie odwołuje się do naukowych osiągnięć Polaków. W ten unikatowy sposób, wykorzystując oryginalne połączenie sztuki i nauki, artyści zachęcają odwiedzających Expo 2020 do inwestowania w Polsce.

Gości wystawy wita neon „Kosmos” - pamiątka po toruńskim hotelu, którego budynek powstał w ramach obchodzonego w 1973 roku w Polsce "Roku Kopernikańskiego", z okazji 500 urodzin Mikołaja Kopernika. Po rozbiórce hotelu neon uratowali toruńscy artyści.

Tutaj rozpoczyna się pierwsza część wystawy zatytułowana „spokój”. Na odwiedzających czeka m.in. gigantyczny portret Mikołaja Kopernika stworzony na podstawie wizerunku astronoma, który został odtworzony na podstawie jego czaski. Korzystając z szuflad w głowie astronoma odwiedzający będą odkrywać jego dorobek. Tutaj też poznają lepiej województwo kujawsko-pomorskie, jego zabytki, legendy i walory naturalne.

Kolejne dwie części to „impuls” i „moc”. Każda z nich została przygotowana w duchu art&science. Znajdujący się w pierwszej z nich qubik z kodami QR umożliwi zwiedzającym odkrywanie biblioteki multimediów, która kryje w sobie osiągnięcia, ważne postaci i ambasadorów regionu.

Jedną z większych atrakcji ekspozycji są projekty regionalnych skafandrów astronautów, które Instytut B61 przygotował we współpracy z duetem modowym RAD DUET. Użyte do ich produkcji materiały zostały poddane zjawiskom fizycznym, z którymi mamy do czynienia w Kosmosie. Kwiaty z włocławskiego fajansu wykorzystane w projekcie strojów służą jako panele słoneczne z opcją fotosyntezy. Z kolei kryształowy strój podróżny jest przeznaczony do spacerów w Kosmosie. Półzamknięty hełm powstał dzięki odkryciu Jana Czochralskiego, genialnego polskiego chemika i wykorzystuje kryształy jako półprzewodniki, chroniąc podróżnych przed próżnią.

"W ten sposób pokazujemy potencjał naukowy kraju i regionu kujawsko-pomorskiego, w którym tak samo, jak w czasach Mikołaja Kopernika, dzieją się rewolucyjne odkrycia, które mają potencjał, by zmieniać świat" – mówią pomysłodawcy i twórcy wystawy.

Na wystawie pojawiła się także instalacja nawiązująca do pierwszej planety poza Układem Słonecznym, którą ponad trzydzieści lat temu odkrył profesor Aleksander Wolszczan.

Ekspozycja przygotowana przez Instytut B61 to pokaz możliwości polskiej sztuki współczesnej. Jego twórca, Jan Świerkowski, słynie z futurologicznych widowisk i instalacji art&science, które przybliżają ludziom Wszechświat. Technologie, które powstają pod okiem Jana Świerkowskiego są wykorzystywane w galeriach, muzeach, centrach nauki i przez instytucje branży eventowej. Część z nich została wykorzystana przy tworzeniu wystawy w Dubaju.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Galeria (7 zdjęć)

  • Źródło: mat. prasowe; plansza otwierająca wystawę
    1/7
    Źródło: mat. prasowe; plansza otwierająca wystawę
  • Źródło: mat. prasowe; neon "Kosmos"
    2/7
    Źródło: mat. prasowe; neon "Kosmos"
  • Źródło: mat. prasowe; instalacja dot. Mikołaja Kopernika
    3/7
    Źródło: mat. prasowe; instalacja dot. Mikołaja Kopernika
  • Źródło: mat. prasowe; instalacja dot. Mikołaja Kopernika
    4/7
    Źródło: mat. prasowe; instalacja dot. Mikołaja Kopernika
  • Źródło: mat. prasowe
    5/7
    Źródło: mat. prasowe
  • Źródło: mat. prasowe; instalacja dot. pierwszej planety poza Układem Słonecznym, odkrytej przez A. Wolszczana
    6/7
    Źródło: mat. prasowe; instalacja dot. pierwszej planety poza Układem Słonecznym, odkrytej przez A. Wolszczana
  • Źródło: mat. prasowe; regionalny skafander astronauty
    7/7
    Źródło: mat. prasowe; regionalny skafander astronauty

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu Maria Skłodowska-Curie. PAP/CAF-ARCHIWUM

    Konferencja na temat kobiet w onkologii - już w sobotę w Warszawie

  • Fot. materiały prasowe

    Katowice/ Wystąpienie noblisty i 20 scen podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera