Geny miniaturyzacji obecne u psów od tysięcy lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mogłoby się wydawać, że miniaturowe rasy psów to wyłącznie efekt krzyżowań, dokonywanych rzez człowieka ostatnimi czasy. Okazuje się, że geny miniaturyzacji obecne były w genomie przodków psów na długo przed udomowieniem – piszą naukowcy w „Current Biology”.

Miniaturowe rasy psów, takie jak maltańczyki lub chihuahua, są efektem intensywnego krzyżowania, dokonywanego przez człowieka. Okazuje się jednak, że geny związane z miniaturyzacją, obecne były w genomie psów i ich przodków przynajmniej od 50 tys. lat, a więc na długo przed udomowieniem.

Zespół naukowców z National Institutes of Health (USA) oraz innych instytucji odkrył genetyczną mutację w psim genomie związaną z hormonem wzrostu. W tym celu badano i porównywano 200 ras psich, jak również analizowano dawne DNA wilków.

Mutacja okazała się bardzo stara. Odkryto ją nawet związaną w próbce pochodzącej od wilka syberyjskiego (Canis lupus campestris), który żył ok. 54 tys. lat temu. Przez dziesiątki tysięcy lat ta zdolność do zmniejszania rozmiarów ciała pozostawała częściowo utajona.

Zespół będzie kontynuował badania genetyczne psów, dotyczące regulacji rozmiarów ciała. Psowate mają tylko 25 genów z tym związanych. Nie jest to wiele w porównaniu np. z ludźmi. U nas z regulowaniem wzrostu związanych jest kilkaset genów.

Więcej: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35090588/ (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera