Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
26.01.2022 aktualizacja 26.01.2022

Poznań/ IGC PAN: wariant omikron wiodący w zakażeniach w Wielkopolsce

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wariant omikron jest obecnie wiodącym wariantem w Wielkopolsce, odpowiada za 97 proc. przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w regionie – poinformował Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

W przekazanym PAP komunikacie IGC PAN podał, że obserwowany w Polsce od końca 2021 roku wariant B.1.1.529 zwany omikron charakteryzuje się wybitną zdolnością do szybkiego rozprzestrzeniania. Podjęte przez Innowacyjne Centrum Medyczne IGC PAN monitorowanie udziału wariantu omikron wśród próbek pozytywnych na obecność SARS-CoV-2 również potwierdza tę prawidłowość.

Kierownik Innowacyjnego Centrum Medycznego prof. Andrzej Pławski poinformował, że w poniedziałek przeprowadzono już trzecie badanie udziału wariantu omikron w zakażeniach SARS-CoV-2 w materiale pobranym w Wielkopolsce. Na 96 próbek pozytywnych 93 przypadki zidentyfikowano jako wariant omikron.

"Na tej podstawie można przyjąć, że w chwili obecnej realny poziom udziału tego wariantu w zakażeniach wirusem SARS-CoV-2 w Wielkopolsce wynosi 97 proc. Jest to zgodne z wykazaną przez ICM już wcześniej gwałtowną tendencją wzrostową udziału: 25 grudnia i 10 stycznia udział wariantu omikron w próbkach pozytywnych w materiale badanym wynosił odpowiednio 6 proc. i 63 proc." –podał prof. Pławski.

Innowacyjne Centrum Medyczne w IGC PAN wykonuje największą liczbę wymazów w całym Poznaniu, przekraczającą 30 proc. dziennie wykonywanych procedur pobrań. Centrum przebadało dotąd 100 tys. mieszkańców Poznania i Wielkopolski. W ostatnich dniach analizuje rekordową liczbę ok. 1 tys. próbek dziennie.(PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022