Olsztyn/ Szpital uniwersytecki zyska nowoczesny sprzęt do radiochirurgii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie pozyska innowacyjne urządzenie do radiochirurgii stereotaktycznej mózgu oraz głowy i szyi. Uczelnia przeznaczy na ten cel 17,5 mln zł.

Umowę na zbudowanie i wyposażenie przyszłego Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podpisały z firmą Synektik SA. W budynku, który powstanie na terenie szpitala uniwersyteckiego przy al. Warszawskiej, wykonawca zamontuje i uruchomi ultranowoczesny mikroakcelerator liniowy do radiochirurgii. To pierwsze takie urządzenie w Polsce.

Zgodnie z umową, realizacja zadania ma potrwać półtora roku, ale władze uczelni liczą, że pierwsi pacjenci będą mogli skorzystać z tego sprzętu już na wiosnę 2023 r. Środki na ten cel pochodzą z obligacji, które uniwersytet otrzymał od resortu nauki.

ZAP-X Gyroscopic Radiosurgery to system, który ma zapewnić unikatową precyzję i przez to zmniejszyć ryzyko powikłań w radiochirurgii. Wąski strumień promieniowania X dociera bezpośrednio do miejsca zaatakowanego przez chorobę.

Zdaniem prof. Sergiusza Nawrockiego prorektora ds. Collegium Medicum UWM, olsztyński szpital uniwersytecki zyska innowacyjne narzędzie, które może być wykorzystane w onkologii, neurologii czy neurochirurgii.

Jak mówił PAP, jest to bardzo precyzyjne urządzenie do radioterapii guzów mózgu, ale także leczenia chorób niezwiązanych z onkologią, w tym zmian funkcjonalnych obszarów mózgu, które generują np. sygnały w padaczce. Może być też wykorzystywane przy próbach leczenia Parkinsonizmu czy neuralgiach np. nerwów czaszkowych.

"Oprócz tego jest to doskonałe narzędzie do leczenia przerzutów do mózgu czy innych dobrze ograniczonych i zdefiniowanych zmian w twarzoczaszce. Zapewnia ono submilimetrową precyzję, która jest praktycznie nieosiągalna przy pomocy innych urządzeń" - ocenił prof. Nawrocki.

Jak zaznaczył, urządzenie pozwala na dokonywanie zabiegów nieinwazyjnych, bezkrwawych i bezbolesnych dla pacjenta. Olsztyn będzie jednym z kilku ośrodków w Europie, które dysponują takim sprzętem.(PAP)

Autor: Marcin Boguszewski

mbo/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: boomersi i pokolenie X zaniedbują aktywność fizyczną; winne złe nawyki i stereotypy

  • 06.01.2016. PAP/Artur Reszko

    Ekspertka: przeciętny Polak zje podczas świątecznego dnia 6 tys. kalorii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera