Badanie: ocieplenie oceanów na rekordowym poziomie; przyczyną emisja gazów cieplarnianych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W 2021 r. zawartość ciepła w oceanach osiągnęła najwyższą wartość w historii pomiarów - wynika z badań amerykańskich i chińskich naukowców. Ocieplenie oceanów jest spowodowane głównie emitowanymi przez ludzką działalność gazami cieplarnianymi i przyczynia się do podnoszenia się poziomu morza oraz częstszych kataklizmów.

Zwiększona koncentracja emitowanych przez ludzką działalność gazów cieplarnianych powoduje zatrzymanie ciepła w ziemskiej atmosferze i ocieplenie oceanów. Zawartość ciepła w oceanach zwiększała się w 2021 r. szósty rok z rzędu i osiągnęła najwyższy poziom w historii pomiarów - czytamy w artykule opublikowanym we wtorek w czasopiśmie "Advances in Atmospheric Sciences".

Według badaczy z instytutu fizyki atmosfery Chińskiej Akademii Nauk zawartość ciepła w górnych 2 tys. metrów oceanów podniosła się w 2021 r. o 14 zetadżuli (ZJ - tryliard dżuli) do 235 ZJ. Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanów i Atmosfery (NOAA) wyliczyli, że wzrost wyniósł 16 ZJ, do 227 ZJ.

Obok topnienia lodowców ocieplanie się oceanów - poprzez zwiększanie się wraz z temperaturą objętości wody - prowadzi do wzrostu poziomu mórz.

Cieplejsze oceany przyczyniają się również do destabilizacji pogody, silniejszych burz i huraganów oraz częstszych opadów atmosferycznych i powodzi - tłumaczy oceanograf Lijing Cheng, główny autor artykułu.

Oceany magazynują ponad 90 proc. ciepła wywołanego emisją gazów cieplarnianych, dlatego ich ocieplenie jest podstawowym wskaźnikiem zmian klimatycznych - przekazał Cheng dziennikowi "Washington Post". "Rekordowe ocieplenie oceanów w 2021 to mocny dowód na postępujące globalne ocieplenie" - podkreślił.(PAP)

adj/ kgod/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera