Prof. Polz-Dacewicz: objawy grypopodobne u dziecka powinny skłonić do zrobienia testu

23.01.2021. PAP/Radek Pietruszka
23.01.2021. PAP/Radek Pietruszka

Wariant omikron szerzy się szczególnie wśród dzieci i młodych ludzi, dlatego każde objawy grypopodobne czy przeziębieniowe powinny skłonić do tego, by zrobić dziecku test - powiedziała PAP prof. Małgorzata Polz-Dacewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Profesor Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS UM w Lublinie w rozmowie z PAP podkreśliła, że chorują coraz młodsze dzieci, dlatego lepiej wykonać test nawet prywatnie i mieć pewność, że dziecko jest zdrowe.

"Objawy grypopodobne, przeziębieniowe powinny skłonić rodziców do zrobienia dziecku testu. Jednak wiem, że ludzie - z różnych powodów - nie chcą robić wymazów. Rodzice nie chcą testować dzieci, bo wynik dodatni będzie skutkował kwarantanną, więc przymusową izolacją. Niektórzy uważają też, że to przeziębienie i samo przejdzie" – powiedziała.

W ocenie profesor takie postępowanie jest złe, ponieważ choroba rozwija się podstępnie, "niekiedy bardzo szybko, a wtedy czasem jest już za późno".

"To, co chciałabym podkreślić, to w przypadku, kiedy nie mamy żadnych objawów, testowanie się testem antygenowym nie ma sensu, bo wynik wyjdzie ujemny. Jeżeli są objawy, to można zrobić test antygenowy. Ale najlepszy będzie zawsze test PCR, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych" – dodała Małgorzata Polz-Dacewicz.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym przypadku wariantu omikron wykrytego u 7-letniej dziewczynki z Gdańska, która miała wykonany test z powodu objawów infekcji paragrypowej.

Jak zaznaczono - "wcześniej zakażenie przeszła jej mama". "Dzieci z klasy były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test" - podało MZ.

Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce - potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid - stwierdzono u obywatelki Lesotho. W piątek zanotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu omikron koronawirusa w kraju; zakażona to trzyletnia dziewczynka z Warszawy. (PAP)

autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: boomersi i pokolenie X zaniedbują aktywność fizyczną; winne złe nawyki i stereotypy

  • 06.01.2016. PAP/Artur Reszko

    Ekspertka: przeciętny Polak zje podczas świątecznego dnia 6 tys. kalorii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera