Nauka dla Społeczeństwa

09.06.2023
PL EN
20.12.2021 aktualizacja 20.12.2021

Start Teleskopu Jamesa Webba zaplanowano na 24 grudnia

EPA/ESA/MANUEL PEDOUSSAUT 17.12.2021 EPA/ESA/MANUEL PEDOUSSAUT 17.12.2021

NASA i spółka astronautyczna Arianespace ogłosiły w sobotę, że start w kosmos Teleskopu Jamesa Webba, który ma być następcą Teleskopu Hubble’a, został zatwierdzony na 24 grudnia. Pod koniec listopada odwołano termin 18 grudnia.

"Jako docelową datę wystrzelenia Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba wyznaczono 24 grudnia o 12.20 czasu GMT” - napisała na Twitterze Arianespace, międzynarodowa spółka astronautyczna, zajmująca się komercyjnym transportem kosmicznym.

Wystrzelenie teleskopu było już dwukrotnie przekładane z powodu drobnych awarii. Ostatnia dotyczyła komunikacji pomiędzy teleskopem a rakietą nośną i spowodowała ogłoszenie 24 listopada, iż 18 grudnia przestał być aktualną datą startu w kosmos.

"Ogólny przegląd startu odbędzie się 21 grudnia, a jeśli wszystko będzie gotowe, rakieta nośna zostanie przeniesiona na miejsce wystrzelenia 22 grudnia" - uściśliła NASA.

Teleskop 12 października dotarł na pokładzie statku MN Colibri do Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej, gdzie w Kourou znajduje się Europejski Port Kosmiczny. Stamtąd teleskop zostanie wyniesiony w kosmos przy pomocy europejskiej rakiety Ariane 5.

Oczekiwania odnośnie misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba są bardzo duże. Naukowcy liczą na to, że przyczyni się do rozwoju ludzkiej wiedzy o wszechświecie nie mniej niż Teleskop Hubble’a. Projekt prowadzony jest przez NASA, Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Kanadyjską Agencję Kosmiczną (CSA). (PAP)

zm/ tebe/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023