Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2023
PL EN
28.12.2021 aktualizacja 28.12.2021

Zapach matki sprawia, że dzieci są bardziej ufne wobec obcych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Małe dzieci są bardziej pozytywnie nastawione do obcych osób, gdy czują zapach matki – wynika z obserwacji naukowców z Uniwersytetu Reichmana w Izraelu. Ich wnioski opublikowało pismo „Science Advances”.

Sygnały chemiczne zawarte w zapachu matki stanowią dla dzieci ważną informację o bezpieczeństwie i uczestniczą w tworzeniu więzi. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy sygnały te wpływają na interakcję dzieci z obcymi osobami.

W tym celu do badań rekrutowali 62 kobiety wraz z dziećmi w wieku średnio siedmiu miesięcy. Matki poproszono, by spały w tej samej koszulce przez dwie noce z rzędu. Koszulka towarzyszyła następnie dzieciom podczas eksperymentów.

Podczas testów matki i dzieci miały na sobie czepki z elektrodami, dzięki czemu naukowcy mogli monitorować aktywność ich mózgów. Najpierw matki i dzieci usadzono tyłem do siebie, a następnie twarzami do siebie. W tej drugiej sytuacji fale mózgowe dzieci i matek były bardziej zsynchronizowane.

Później dzieci przebywały w pomieszczeniu z inną kobietą, której nigdy wcześniej nie widziały. Połowa dzieci miała przy sobie koszulki noszone wcześniej przez ich matki, a połowa nowe koszulki, których nikt wcześniej nie nosił. Okazało się, że maluchy, którym towarzyszyła koszulka noszona przez matkę chętniej patrzyły na nieznajomą kobietę i uśmiechały się do niej. Pomiędzy nimi a nieznanymi kobietami zaobserwowano także znacznie większą synchronizację fal mózgowych niż u dzieci, które miały przy sobie nową koszulkę. W pierwszym przypadku synchronizacja była zbliżona do tej, która występowała, gdy dzieci przebywały twarzą w twarz ze swoimi matkami.

„Wskazuje to, że obecność sygnałów chemicznych zawartych w zapachu ciała matki odgrywa rolę w zachowaniach społecznych małych dzieci, wspierając funkcję allorodzicielstwa, czyli sytuacji, gdy dzieckiem opiekują się osoby, które nie są jego rodzicami. Bodźce węchowe mogą pomagać noworodkom wchodzić w nowe sytuacje społeczne” – piszą autorzy.

Źródło: DOI: 10.1126/sciadv.abg6867 (PAP)

koc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023