Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
15.12.2021 aktualizacja 15.12.2021

Psychologowie z UWr przygotowali kurs dla opiekunów osób starszych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Internetowy kurs „Zrozumieć seniora”, stanowiący źródło wszechstronnej wiedzy dotyczącej różnic pokoleniowych i szczególnych potrzeb osób starszych, przygotowali badacze z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr). Certyfikowany, bezpłatny kurs jest przeznaczony dla osób, które w ramach obowiązków zawodowych lub prywatnych zobowiązań opiekują się osobami starszymi.

Celem badaczy jest m.in. wsparcie dobrostanu korzystających z instytucjonalnej opieki seniorów w obliczu pandemii, gdy jedynym źródłem zaspokojenia ich potrzeb są ich opiekunowie i personel placówek, w których przebywają. Placówki tego rodzaju korzystają ze wskazówek naukowców i włączają się w stałą współpracę z Instytutem Psychologii UWr.

„Kurs wzmacnia i rozwija kompetencje psychospołeczne osób, które opiekują się seniorami. Kurs powstał ze względu na pewne luki, jeżeli chodzi o kształcenie kadr” - mówi dr Magdalena Ślazyk-Sobol z UWr. Dodaje, że otwarte, dostępne dla każdego materiały bazują na wymianie doświadczeń miedzy teoretykami a praktykami.

Podstawą teoretyczną kursu są m.in. badania prowadzone przez prof. Agnieszkę Sorokowską. „Nasze badania dotyczą dystansu interpersonalnego i dotyku. Mniej więcej 50 proc., a w niektórych krajach nawet 97 proc. osób raportowało, że dotykało osoby obcej. Te dane są o tyle istotne, że w różnych regionach rządy i organizacje pozarządowe muszą zwracać większą uwagę na ten problem” – wyjaśnia profesor.

Kurs jest dostępny na stronie: http://zrozumiecseniora.uni.wroc.pl/ Znajduje się tam również test wiedzy, umożliwiający zdobycie certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu.

Podsumowaniem najważniejszych i najbardziej podstawowych informacji zawartych w kursie jest krótki film, który przekazuje wiedzę w dynamiczny, obrazowy sposób. Film powstał we współpracy z twórcą internetowym Michałem Nogalą (Januszfilmu) i jest dostępny na kanale YouTube Instytutu Psychologii UWr: https://www.youtube.com/watch?v=HBfpYreIE20

Badacze zapewniają, że film może być pomocą także dla tych, którzy na co dzień opiekują się np. seniorem w rodzinie i nie mają czasu lub potrzeby, by przerobić pełny kurs.

„Film ma stanowi esencję podstawowych informacji. Np. czasami nam się wydaje, że starsze kobiety to są takie babcie, do których należałoby skrócić dystans, przytulić, że chciałyby objąć cały świat. A okazuje się, że niekoniecznie. Nasze intuicje nie zawsze są zbieżne z ich preferencjami” – podkreśla dr Justyna Śniecińska.

Badacze z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego zdradzają kulisy pracy nad kursem „Zrozumieć seniora” w filmie udostępnionym na tym samym kanale YT: https://www.youtube.com/watch?v=62ES94_IMmI

Instytut kształci studentów na studiach podyplomowych na kierunku „Psychogerontologia”. Wykładowcy UWr są współtwórcami projektu dotyczącego kształcenia osób starszych pt. „Uniwersytet Seniorom – nowatorskie podejście w edukacji osób dorosłych”.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022