Wkrótce wykład "Zapytaj fizyka" nt. spalania - fundamentu i zmory naszej cywilizacji

15.02.2011 PAP/Leszek Szymański
15.02.2011 PAP/Leszek Szymański

Jaka energia wydziela się podczas spalania, z jakimi obiektami i zjawiskami jest to związane i jakie są skutki spalania różnorodnych substancji? Popularnonaukowy wykład online z serii „Zapytaj fizyka” wygłosi 16 grudnia dr Krzysztof Karpierz. Naukowiec opowie o procesie stanowiącym „fundament i zmorę naszej cywilizacji”.

W ramach projektu „Zapytaj fizyka” średnio raz na miesiąc organizowane są serie wykładów popularnonaukowych, wygłaszanych przez naukowców i popularyzatorów nauki. 

Najnowszy wykład, przygotowany wraz z zespołem Pracowni Pokazów Wykładowych Wydziału Fizyki UW, przybliży warunki fizyczne potrzebne do spalania substancji. Kierownik pracowni, dr Karpierz uściśli pojęcie „wydzielającej się energii” – wyjaśni, jaka jest to energia i z jakimi obiektami czy zjawiskami jest związana. Część druga wykładu poświęcona będzie „nieuniknionym następstwom masowego spalania wszystkiego, co nam, jako cywilizacji, uda się spalić”. Wystąpienie będzie uzupełnione pokazami i doświadczeniami fizycznymi. W Pracowni Pokazów Wykładowych Wydziału Fizyki UW znajdują się zestawy złożone z przyrządów używanych na co dzień w czasie wykładów z fizyki doświadczalnej.

Krzysztof Karpierz jest autorem lub współautorem rozwiązań technicznych i dydaktycznych nowych pokazów fizycznych. Należy do Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki. Konsultuje programy popularnonaukowe, uczestniczy w wydarzeniach popularyzujących fizykę, wykłada na seminariach dydaktycznych.

Na portalu „Zapytaj fizyka” naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odpowiadają na pytania dotyczące fizyki, a najciekawsze odpowiedzi są publikowane i pogrupowane w takie kategorie, jak np.: Kosmos, Grawitacja, Układ Słoneczny, Teoria Względności, Ziemia, Zjawiska przyrodnicze, Materia, Fizyka Dnia Codziennego, Światło, Biofizyka i Mechanika Kwantowa.

Więcej o nadchodzącym wykładzie można znaleźć tutaj: https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/krzysztof-karpierz-2021/Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1218545885298952 Wykład online rozpocznie się 16 grudnia o godz. 18.00. Przed wykładem na podanych stronach pojawi się odnośnik do internetowej relacji.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys: Hipoteza Browna-Susskinda pokazuje zmiany złożoności w czasie.  Źródło: Michał Oszmaniec

    Jak złożoność niektórych układów kwantowych rośnie, a potem maleje

  • dr Agata Piecuch i dr hab. inż. Rafał Ogórek, prof. UWr, fot. archiwum prywatne

    Wrocław/ Jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera