Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
10.12.2021 aktualizacja 10.12.2021

POLSA chce szkolić w Toruniu firmy z branży kosmicznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Chcemy w Toruniu szkolić firmy działające w sektorze kosmicznym, aby zwiększyć ich szanse w przetargach Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA - poinformowała w czwartek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Chodzi m.in. o rozwój startupów i firm technologicznych.

Jak przekazała w czwartkowej informacji Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), działania na rzecz rozwoju startupów i firm technologicznych oraz uczestnictwo w budowie i rozwoju sektora kosmicznego w Toruniu i w regionie to główne założenia porozumienia podpisanego pomiędzy PAK a Fundacją Przedsiębiorczy Toruń.

"Chcemy w Toruniu szkolić firmy działające w sektorze kosmicznym, aby zwiększyć ich szanse w przetargach ESA. Będziemy oferować konsultacje online i offline oraz angażować w różne wydarzenia organizowane przez POLSA" - wskazał cytowany w czwartkowej informacji prezes POLSA Grzegorz Wrochna. Dodał, że ich celem jest m.in. łączenie różnych sektorów, "aby generować pomysły na nowe projekty".

Prezes POLSA podkreślił wagę edukacji kosmicznej. "Chcemy inspirować młodzież i rozbudzać pasje do odkryć naukowych i rozwoju nauki i technologii – wskazał Wrochna podczas spotkania w Toruńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości.

W trakcie spotkania zainaugurowano nowy projekt realizowany z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach konsorcjum tworzonego przez dziewięć podmiotów z: Polski, Niemiec, Grecji, Węgier, Czech oraz Rumunii - poinformowano. Dodano, że projekt o nazwie EON European Optical Network ma na celu "zademonstrowanie, przetestowanie i walidację technologii z obszaru europejskiego systemu świadomości sytuacyjnej w kosmosie (ang. Space Situational Awarness, SSA)" - w szczególności wykrywania i śledzenia obiektów kosmicznych, poprzez rozwój naziemnej sieci optycznej.

Zdaniem prezesa Fundacji Przedsiębiorczy Toruń Pawła Żywieckiego projekt EON jest szansą dla rozbudowy istniejących i tworzenia nowych firm branży kosmicznej w Toruniu i regionie. Dodał, że jest też istotny "w staraniach o stworzenie regionalnej specjalizacji w zakresie obserwacji przestrzeni kosmicznej".

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.

Fundacja Przedsiębiorczy Toruń to toruński podmiot integrujący inicjatywy, projekty i ekosystem wspierania startupów i firm technologicznych budowanych w Toruniu i regionie. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022