Uderzenie komety doprowadziło do powstania szkła wodnego na pustyni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uderzenie komety w Ziemię doprowadziło przed 12 tys. lat do powstania na pustyni Atakama, na terenie dzisiejszego Chile, wielokilometrowych struktur metakrzemianu sodu, zwanego potocznie szkłem wodnym.

Z opublikowanego w najnowszym wydaniu magazynu "Geology" studium amerykańskich geologów wynika, że struktury szkła wodnego znaleźć można na obszarze o powierzchni około 75 km kwadratowych.

Autorzy badania wskazali, że rozdrobnione struktury metakrzemianu sodu powstały na piaszczystym terenie po nagłym wzroście temperatury powietrza. Utrzymują, że ta wystąpiła wskutek upadku komety w formie ognistej kuli.

Wewnątrz znajdującego się na chilijskiej pustyni szkła wodnego stwierdzono niewielkich rozmiarów cząsteczki minerałów wchodzących również w skład meteorytów spadających na Ziemię. Wśród nich są m.in. cyrkon oraz troilit.

Podczas opracowania studium, kierowanego przez naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Browna, potwierdzono, że minerały zawarte w szkle wodnym z Atakamy występują m.in. w przekazanym do badania przez NASA fragmencie komet o nazwie Wild 2 i Orgueil.

Kierujący studium prof. Pete Schultz wskazał, że struktury metakrzemianu sodu powstały na Atakamie wskutek nagłego stopienia pustynnego piasku. Dodał, że wyemitowana podczas eksplozji uderzającej w Ziemię komety temperatura mogła sięgnąć 2000 stopni Celsjusza.

Naukowiec zauważył, że badanie po raz pierwszy dowodzi naukowo, że szkło występujące na Atakamie powstało za sprawą nagłego pojawienia się promieniowania cieplnego i natychmiastowego, a zarazem silnego podmuchu wiatru.

Wykluczył, z uwagi na duże rozproszenie na pustyni fragmentów metakrzemianu sodu, aby szkło wodne powstało tam wskutek wybuchu wulkanu lub intensywnych pożarów.

Publikację można znaleźć tutaj: https://pubs.geoscienceworld.org/gsa/geology/article/doi/10.1130/G49426.1/609354/Widespread-glasses-generated-by-cometary-fireballs (PAP)

Autor: Marcin Zatyka

zat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy stworzyli syntetyczne komórki zdolne do komunikacji

  • EPA/ADAM DAVIS 14.03.2024

    Szósty lot testowy największej na świecie rakiety Starship - we wtorek wieczorem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera