Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
10.12.2021 aktualizacja 10.12.2021

Teleskop VLT sfotografował planetę wokół masywnego układu dwóch gwiazd

Zdjęcie najbardziej masywnego jak dotąd układu podwójnego gwiazd posiadającego planetę. Układ nosi nazwę b Centauri. Planetę wskazano strzałką na zdjęciu. Drugi punkt powyżej to gwiazda tła. Źródło: ESO/Janson et al. Zdjęcie najbardziej masywnego jak dotąd układu podwójnego gwiazd posiadającego planetę. Układ nosi nazwę b Centauri. Planetę wskazano strzałką na zdjęciu. Drugi punkt powyżej to gwiazda tła. Źródło: ESO/Janson et al.

Dzięki Bardzo Dużemu Teleskopowi (VLT) astronomom udało się sfotografować planetę pozasłoneczną krążącą wokół b Centauri. To najgorętszy i najbardziej masywny jak dotąd układ podwójny posiadający planetę, a na dodatek planeta ta jest w niezwykle dużej odległości od swoich gwiazd – informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Zbadany układ nosi nazwę b Centauri (albo HIP 71865). Jest od nas odległy o 325 lat świetlnych w kierunku gwiazdozbioru Centaura. Jest to układ podwójny gwiazd o łącznej masie co najmniej sześciokrotnie większej niż Słońce. Do tej pory najmasywniejsze gwiazdy, wokół których znajdowano planety, nie przekraczały trzech mas Słońca.

Gwiazdy, które są masywne, są także gorące i układ b Centauri nie jest tutaj wyjątkiem. Jego głównym składnikiem jest gwiazda typu widmowego B o temperaturze trzy razy wyższej niż Słońce. Wysoka temperatura oznacza z kolei intensywne promieniowanie ultrafioletowe i rentgenowskie od gwiazdy, a to ma wpływ na otaczający gwiazdę gaz w sposób negatywny, jeśli chodzi o możliwości formowania się planet. Otaczający gwiazdę materiał szybciej wyparowuje i uważano, że bardzo trudno uformować planetę w pobliżu takiej gwiazdy.

Do tej pory część astronomów sądziła nawet, że planety nie mogą istnieć wokół gwiazd o takiej masie i tak gorących. Nowe odkrycie pokazuje, że planety mogą powstawać nawet w tego typu bardziej ekstremalnych środowiskach. Być może szansą dla planety okazała się jej niezwykle duża odległość od pary gwiazd, aż 100 razy dalej niż dystans Jowisza od Słońca. To jedna z najszerszych znanych orbit wśród planet.

Dodatkowo sama planeta również jest masywna. Ma dziesięciokrotnie większą masę niż Jowisz, a więc należy do najbardziej masywnych obiektów planetarnych, które znamy.

Obserwacje przeprowadzono przy pomocy instrumentu Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch (SPHERE) na teleskopie VLT w Obserwatorium Paranal w Chile. Teleskop i placówka badawcza należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), organizacji, w której gronie kilkunastu krajów członkowskich jest Polska.

Co ciekawe, okazało się, że VLT wcale nie był pierwszym teleskopem, który zrobił zdjęcie planecie b Centauri b. Przeszukano archiwalne dane obserwacyjne na temat badanego systemu i odnaleziono obiekt na zdjęciu sprzed 20 lat, wykonanym przy pomocy 3,6-metrowego teleskopu ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. Wtedy jednak nie zidentyfikowano obiektu jako planety.

Wyniki badań ukazały się w publikacji zamieszczonej w „Nature”, a przygotowanej przez międzynarodowy zespół badawczy ze Szwecji, Włoch, USA, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Chile, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Źródła: https://www.eso.org/public/archives/releases/sciencepapers/eso2118/eso2118a.pdf

https://www.eso.org/public/news/eso2118 (PAP)

cza/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024