W przyszłym roku minister zdrowia będzie dysponował dodatkową pulą środków na wsparcie utworzenia kierunku lekarskiego na KUL - poinformował wiceminister zdrowia Piotr Bromber podczas wizyty na KUL.
W środę wiceminister zdrowia Piotra Bromber wziął udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia i rozwoju kierunku lekarskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz deklaracji przystąpienia do konwentu na rzecz utworzenia i rozwoju kierunku lekarskiego na KUL. Starania uczelni wsparli przedstawiciele władz samorządowych z Lublina i powiatu puławskiego, dyrektorzy szpitali z Lublina i Puław oraz rektor Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie.
"Minister Zdrowia będzie dysponował w przyszłym roku dodatkową pulą środków finansowych w ramach obligacji Skarbu Państwa. Część z tych środków również będzie przeznaczona na wsparcie utworzenia kierunku lekarskiego na KUL” - poinformował wiceminister zdrowia Piotra Bromber.
Wiceminister dodał, że działania podejmowane na KUL wpisują się w szerszy kontekst zwiększania liczby miejsc, gdzie mogą być kształceni przyszli lekarze.
"Wszystko po to, aby w dużo większym stopniu determinować poczucie bezpieczeństwa pacjentów, bo to bezpieczeństwo w dużym stopniu jest uzależnione od liczby personelu” - powiedział Bromber.
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski poinformował, że dokumenty aplikacyjne dotyczące utworzenia nowego kierunku są już prawie gotowe.
"Uważam, że w styczniu będziemy gotowi, aby przekazać ok. 1400 stron dokumentacji do Polskiej Komisji Akredytacyjnej i tych gremiów, które będą je weryfikowały” - powiedział ks. prof. Kalinowski.
Wiceminister i rektor KUL nie odpowiedzieli na pytania dziennikarzy o kwotę potrzebną do utworzenia nowego kierunku. "Odpowiedzi na pytanie, jaka to jest suma udzielimy, jak otworzymy kierunek lekarski” - powiedział rektor KUL. Przypomniał, że pewne inwestycje uczelnia poczyniła już na przestrzeni ostatnich 10 lat i rozważa utworzenie na KUL prosektorium.
Starania o utworzenie kierunku lekarskiego na uczelni rozpoczęto już w latach 30. XX wieku, ale plany te pokrzyżował wybuch II wojny światowej.
Pod koniec września br. porozumienie o współpracy przy tworzeniu kierunków medycznych na KUL uczelnia podpisała z 1 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Lublinie.
Obecnie na KUL funkcjonują już inne kierunki medyczne, jak pielęgniarstwo i położnictwo. Utworzenie kierunku lekarskiego planowane jest na październik 2023 r. W pierwszym naborze na studia ma zostać przyjętych ok. 60 osób, a w kolejnych latach ta liczba ma rosnąć do maksymalnie 120 osób.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.