Nauka dla Społeczeństwa

13.08.2022
PL EN
07.12.2021 aktualizacja 07.12.2021

Kielce/ 12 mln zł dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

06.12.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (P) na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, 6 bm. przekazał rektorowi uczelni prof. Stanisławowi Głuszkowi (L) dwa czeki na łączną kwotę ponad 12 mln zł na finansowanie badań naukowych i prac nad rozwojem Collegium Medicum.   PAP/Piotr Polak 06.12.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (P) na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, 6 bm. przekazał rektorowi uczelni prof. Stanisławowi Głuszkowi (L) dwa czeki na łączną kwotę ponad 12 mln zł na finansowanie badań naukowych i prac nad rozwojem Collegium Medicum. PAP/Piotr Polak

Dwa czeki warte łącznie ponad 12 mln zł przekazał w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pieniądze mają być przeznaczone na badania i inwestycje służące rozwojowi uczelni, w tym przede wszystkim Collegium Medicum.

Czarnek podkreślił, że rozwój Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a w szczególności Collegium Medicum, gdzie kształcą się przyszli lekarze, "jest imponujący i może stanowić wzór dla innych uczelni". Zwrócił uwagę, że w tym roku pierwszych 88 absolwentów kierunku lekarskiego kieleckiej uczelni odebrało dyplomy i złożyło lekarskie przyrzeczenie.

"Wiele problemów, z którymi się borykamy w służbie zdrowia, wynika również z tego, że mamy bardzo duże braki w kadrze medycznej. Szacuje się, że brakuje nam na rynku medycznym od 30 do 60 tys. lekarzy. Rozwój takich jednostek jak Collegium Medicum jest na wagę złota, żeby uzupełnić te braki w perspektywie następnej dekady, a przynajmniej spowodować, aby one się nie pogłębiały" – zaznaczył Czarnek.

Minister przekazał rektorowi uczelni prof. Stanisławowi Głuszkowi dwa czeki na łączną kwotę ponad 12 mln zł na finansowanie badań naukowych i prac nad rozwojem Collegium Medicum. Jednocześnie minister zwracał uwagę na konieczność utworzenia w Kielcach szpitala uniwersyteckiego.

"Płaszczyzną do rozmów jest ściślejsza niż dzisiaj współpraca UJK z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach należącym do samorządu województwa świętokrzyskiego. Szpital jest potrzebny po to, by ugruntować i rozwijać jeszcze bardziej Collegium Medicum" – mówił szef resortu edukacji.

Rektor UJK prof. Stanisław Głuszek dziękował ministrowi za przyznane fundusze i podjęcie rozmów o szpitalu uniwersyteckim. "Szpitale uniwersyteckie są wzorcem do tworzenia nowej jakości, jeśli chodzi o diagnostykę, leczenie i później opiekę nad pacjentami" – mówił prof. Głuszek.

Na razie nie jest pewne, kiedy mogłoby dojść do utworzenia w Kielcach szpitala uniwersyteckiego. Dalsze rozmowy w tej sprawie będą prowadzić przedstawiciele samorządów województwa świętokrzyskiego, miasta Kielce i UJK.

Rektor zaznaczył, że dodatkowe środki przekazane przez ministra edukacji zostaną przeznaczone na badania i inwestycje służące rozwojowi UJK, w tym przede wszystkim Collegium Medicum. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022