Zapobieganie chrapaniu może spowolnić rozwój demencji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stosowanie urządzenia CPAP zapobiegającego chrapaniu może przyczyniać się do poprawy pamięci u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i spowolnić rozwój choroby Alzheimera – informują naukowcy z University of Texas i Texas A&M University „Geriatrics”.

W badaniach (DOI: 10.3390/geriatrics6040107) uczestniczyło 18 osób w wieku od 55 do 85 lat, które chrapały w nocy. Jedna trzecia z nich miała łagodne zaburzenia poznawcze, a kolejna jedna trzecia chorobę Alzheimera. Podczas snu badani nosili urządzenia rejestrujące częstość oddechu, tętno i chrapanie. Przeprowadzono także szereg testów pamięci, funkcji wykonawczych i koncentracji.

Naukowcy zaobserwowali, że maksymalna częstość oddechu podczas okresów niezakłóconego snu pozwalała odróżnić osoby zdrowe od osób z chorobą Alzheimera lub łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

Następnie uczestnicy stosowali w nocy urządzenie CPAP zapobiegające chrapaniu. Po upływie czterech tygodni ponownie przeprowadzono testy poznawcze. Wówczas wyniki osób zdrowych oraz osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi nie różniły się. Choć u osób z chorobą Alzheimera nie stwierdzono takiej poprawy, twierdziły one, że same zaobserwowały poprawę.

„Wskazuje to, że lepszy sen poprawia funkcje poznawcze u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, co z kolei może spowolnić rozwój demencji. Neurogeneza jest jednak procesem przebiegającym powoli, dlatego osoby z chorobą Alzheimera mogą potrzebować więcej czasu, aby nastąpiły widoczne zmiany. Dobra jakość snu jest kluczowa, aby mózg mógł uruchomić procesy sprzątania i pozbyć się toksyn” – piszą autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wybory w USA/ Astronauci na pokładzie ISS zagłosowali w wyborach prezydenckich

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Pierwszy na świecie drewniany satelita wystrzelony w kosmos

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera