Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
30.11.2021 aktualizacja 30.11.2021

Prof. Zajkowska: Z trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19 nie warto czekać

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Jeśli przyszedł moment do zaszczepienia się trzecią dawką – zachęcam, żeby się zaszczepić – powiedziała prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Mimo że nadal nie wiadomo, czy jest ona skuteczna przeciwko wariantowi omikron, to jednak w Polsce nadal dominuje wariant delta.

Prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak byli w poniedziałek gośćmi TVN24.

Eksperci mówili o nowym wariancie koronawirusa – omikronie. Prof. Flisiak podkreślił, że jest sporo niewiadomych. Zaznaczył, że lekarze z RPA nie alarmują o ciężkich zakażeniach, "co oczywiście nie znaczy, że takie przypadki nie mogą być". Zalecił, aby uzbroić się w cierpliwość, bo o wiele więcej będzie wiadomo już za kilka dni.

"Kluczowe pytanie: czy aktualnie stosowane szczepionki chronią nas przed tym wariantem. Tę odpowiedź uzyskamy za jakieś 2-3 tygodnie" – stwierdził.

Z kolei prof. Zajkowska zaapelowała, aby przyjmować trzecią dawkę szczepionki i nie czekać na odpowiedź, czy chroni ona przed omikronem.

"Jeśli przyszedł ten moment dla osób uprawnionych, żeby się zaszczepić, ja zachęcam, żeby się zaszczepić. Zachęcam do szczepienia już, dlatego że to ostrzeżenie, które my mamy tutaj, dotyczy (wariantu – PAP) delta i tej sytuacji, którą mamy tu i teraz. Myślę, że rozwój wariantu omikron to jest kwestia najbliższych miesięcy" – zaznaczyła.

Prof. Flisiak wyraził przekonanie, że omikron już jest w Polsce. "My testujemy, sekwencjonujemy genom tylko z około dwóch procent próbek, w związku z tym trzeba trochę czasu, zanim będzie zidentyfikowany właśnie ten przypadek tego chorego, który jest zakażony (omikronem – PAP)" – dodał.

Prof. Zajkowska dodała, że nie jest możliwe badanie pod tym kątem na masową skalę.

"Ten alert, który jest w tej chwili, żeby zwrócić uwagę na możliwość transmisji i obecność tego wirusa w Polsce, pewnie zwiększy liczbę tzw. sekwencjonowania, czyli poszukiwania innych szczepów wirusa. Myślę, że skupimy się na poszukiwaniach" – podkreśliła ekspertka.

Eksperci przyznali, że na razie niewiele wiadomo o tym wariancie koronawirusa. Prof. Zajkowska dodała, że z informacji wstępnych wynika, że wirus ten ma wysoką transmisyjność, czyli łatwiej się nim zakazić.

"Nie wiemy nic o przebiegach klinicznych, czy będzie różny, cięższy, czy łagodniejszy (niż inne warianty – PAP)" – wskazała.

O podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi weryfikację szczepień pracowników czy ograniczającymi dostęp osób niezaszczepionych do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach zaapelowali w niedzielę m.in. do prezydenta i premiera specjaliści chorób zakaźnych z Polskiego Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Wśród nich był prof. Flisiak. Zapytany o to, czy jest to wyraz bezradności, odparł: "Tak, to jest z jednej strony taki gest bezradności, a z drugiej strony jest to też gest mobilizujący środowiska naukowe, medyczne, światłe do stworzenia przeciwwagi przeciw chaosowi informacyjnemu powodowanemu przez pewnego grupy, nieliczne, ale dosyć głośne" – powiedział.

"Chodzi o pokazanie, że (...) te działania, które powinny być podjęte, muszą mieć umocowanie legislacyjne" – zaznaczył.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022