Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
25.11.2021 aktualizacja 25.11.2021

W piątek Noc Anglistów na dziesięciu polskich uniwersytetach

Adobe stock Adobe stock

Pierwsza edycja Nocy Anglistów, w której udział weźmie dziesięć uniwersytetów z różnych miast Polski, odbędzie się w piątek (26 listopada) w godz. 16.00-22.00. W programie są liczne wykłady i warsztaty, wiele z nich dostępnych będzie w czasie rzeczywistym on-line.

Organizatorem głównym Nocy Anglistów jest Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu. Jak poinformowała PAP - Naukę w Polsce Agnieszka Książkiewicz z Centrum Marketingu UAM w Poznaniu, będzie to wieczór pełen wykładów i prezentacji przygotowanych przez ośrodki anglistyczne z całej Polski. „Wydarzenia odbędą się w języku polskim i angielskim. Wykłady online dostępne są dla wszystkich zainteresowanych” - podała Książkiewicz.

Organizatorami Nocy Anglistów, poza UAM w Poznaniu, są: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Pedagogiczny im KEN w Krakowie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Rzeszowski oraz Uniwersytet Łódzki.

Jak podają organizatorzy, misją Nocy Anglistów jest m.in. pokazanie myśli i potencjału naukowego polskiej anglistyki, ukazanie nieprawdziwości mitu, że anglistyka to wyłącznie nauka języka, zapoznanie z prowadzonymi przez polskich anglistów badaniami z dziedziny literaturoznawstwa, językoznawstwa, przekładoznawstwa i metodyki oraz podkreślenie badań interdyscyplinarnych łączących humanistykę oraz nauki ścisłe czy medycynę.

W trakcie wykładów prowadzący będą dzielili się m.in. najnowszymi metodami i osiągnięciami z zakresu dydaktyki języka angielskiego. Organizatorzy chcą zainteresować bogatą ofertą polskich anglistyk potencjalnych i obecnych studentów oraz wymienić doświadczenia i pomysły badawcze i dydaktyczne pomiędzy pracownikami anglistyk z całej Polski.

W programie zaplanowano wykłady i warsztaty on-line, dotyczące także bieżących wyzwań i problemów. Przykładowo UAM w Poznaniu, w piątek 26 listopada, proponuje od godz. 16.00 udział w wykładzie na żywo online na ZOOM zatytułowanym: „Akurat jestem zarażona i już 5 dzień się z nim użeram???? O komunikacji w pandemii”. „Celem prezentacji jest przekazanie wiedzy na temat istoty procesu komunikowania się w kryzysie, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji w pandemii” - zachęcają organizatorzy w opisie do wykładu na stronie internetowej.

W programie Nocy Anglistów znalazły się także tematy dot. kultury np. wykład o kulturze amerykańskiej, czy anglojęzycznych adaptacjach musicalowych i filmowych. UAM w Poznaniu zorganizuje wykład o kobiecym kinie niezależnym i eksperymentalnym w godz. 19.00-20.00. „Celem wydarzenia jest pokaz najbardziej kultowych filmów eksperymentalnych w często marginalizowanej twórczości kobiet, działających na obrzeżach filmowej awangardy i w opozycji do głównego nurtu kina hollywoodzkiego. Czy i w jaki sposób perspektywa reżyserek różni się od męskiego punktu widzenia?” - zapowiadają organizatorzy na stronie internetowej wydarzenia.

Poza wykładami online dostępnymi dla wszystkich zainteresowanych, ośrodki anglistyczne zorganizują również zamknięte warsztaty w swoich siedzibach (lub zdalnie).

Wydarzenia oznaczone jako "YouTube, premiera 26 listopada" są otwarte i nie obowiązują na nie zapisy. Przykładowo na Uniwersytecie Warszawskim w godz. 18.00-18.35 odbędzie się wykład „YouTube, premiera 26 listopada” na temat „Metafor zmian klimatycznych”, na którym zostanie przybliżona rola metafor w kształtowaniu wyobrażeń na temat kryzysu klimatycznego. „Na przykładzie pojęć takich jak ślad ekologiczny, czy punkty krytyczne, wyjaśnione zostaną zarówno funkcje poznawcze metafor, jak również ich wydźwięk społeczny i polityczny” - czytamy w opisie do wykładu na stronie internetowej wydarzenia.

Organizatorzy chcą, aby Noc Anglistów organizowana po raz pierwszy w bieżącym roku, stała się cyklicznym spotkaniem gromadzącym obecnych i przyszłych studentów oraz pracowników naukowo-dydaktycznych krajowych ośrodków studiów anglistycznych.

Zapisy na wykłady na żywo: https://forms.office.com/r/RbTfkn4eKd

Registration for live lectures: https://forms.office.com/r/RbTfkn4eKdhttps://forms.office.com/r/RbTfkn4eKd

Więcej na: https://nocanglistow.pl/uniwersytet/uam

amk/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024