Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.01.2022
PL EN
25.11.2021 aktualizacja 25.11.2021

UE/ ECDC zaleca dawkę przypominającą szczepienia dla wszystkich dorosłych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaleca przyjęcie dawki przypominającej szczepienia przeciw Covid-19 przez wszystkie osoby dorosłe, w pierwszej kolejności przez osoby w wieku powyżej 40 lat - poinformowała w środę szefowa tej unijnej agendy Andrea Ammon.

Dawki przypominające powinny zostać podane co najmniej sześć miesięcy po pełnym zaszczepieniu - powiedziała Ammon.

"Dostępne dane pochodzące z Izraela i Wielkiej Brytanii ukazują wyraźną poprawę ochrony przeciw zakażeniu i ciężkiemu przebiegowi choroby po zastosowaniu dawki przypominającej we wszystkich grupach wiekowych w perspektywie krótkoterminowej" - przekazało ECDC w opublikowanym w środę raporcie.

Zalecenia ECDC nie są wiążące dla rządów krajów Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest pomoc przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki ochrony zdrowia w poszczególnych państwach.

Oczekuje się, że Komisja Europejska weźmie pod uwagę nowe zalecenia w związku z proponowanymi zmianami w zakresie używania certyfikatów covidowych - pisze Reuters, powołując się na unijnych urzędników.

Środowe zalecenie ECDC w sprawie dawki przypominającej to znacząca zmiana w stosunku do pierwotnych wytycznych tej instytucji - zauważa agencja Reutera.

We wrześniu Europejska Agencja Leków (EMA) i ECDC wspólnie oświadczyły, że nie ma potrzeby natychmiastowego rozdysponowania dawek przypominających wśród zaszczepionych dwiema dawkami w ogóle populacji. Zasugerowano, że dawkę przypominającą należy brać pod uwagę w przypadku osób o osłabionym układzie odpornościowym i może ona także spełniać rolę środka stosowanego pomocniczo dla osób starszych. (PAP)

kjm/ akl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022