Podkarpackie/ Od wtorku w Rzeszowie Forum Nauki i Biznesu

Człowiek dla technologii, czy technologia dla człowieka – to główny temat drugiej edycji Forum Nauki i Biznesu, które od wtorku odbywać się będzie w Rzeszowie. W czasie dwudniowego wydarzenia wystąpi ponad 40 prelegentów ze świata nauki i biznesu.

Organizatorem forum jest Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) w Rzeszowie. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski, a udział w nim jest bezpłatny.

Jak podkreślił dyrektor programowy Centrum Etyki Technologii i jeden z prelegentów forum Maciej Chojnowski, w trakcie wydarzenia jego uczestnicy będą starali się odpowiedzieć na pytania dotyczące relacji człowieka z technologią.

„W trakcie swojego wystąpienia opowiem o sztucznej inteligencji, czyli dynamicznie rozwijającej się technologii cyfrowej, która budzi coraz większe obawy. Będę mówił o etyce AI, jej celach i warunkach niezbędnych do jej skutecznego wdrożenia. To właśnie godna zaufania sztuczna inteligencja - zgodnie z polityką Unii Europejskiej - ma być flagowym produktem Starego Kontynentu” – dodał.

Uczestnicy forum będą również zastanawiać się, w jaki sposób traktować roboty, które wkrótce staną się naszą codziennością.

Hasło przewodnie drugiej edycji forum „Człowiek dla technologii, czy technologia dla człowieka?” nawiązuje do Stanisława Lema, którego rok jest właśnie obchodzony. Jak zaznaczył organizator wydarzenia, ten światowej sławy wybitny autor trafnie przewidział wynalezienie wielu wykorzystywanych współcześnie urządzeń technologicznych.

Podczas pierwszego dnia forum nie zabraknie również wystąpień, których tematyka związana jest z kosmosem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się popularyzatorzy nauki, wśród nich będzie m.in. Karol Wójcicki, twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage na jednym z portali społecznościowych „Z głową w gwiazdach”. Ma on mówić m.in. o sieci Starlink firmy SpaceX.

Drugi dzień wydarzenia będzie skierowany przede wszystkim do przedstawicieli laboratoriów badawczych, wzorcujących, akredytowanych i nieakredytowanych oraz przedstawicieli firm zlecających badania swoich wyrobów. Przedstawione zostaną też problemy związane ze świadczeniem usług badawczych przez laboratorium mobilne. Zaprezentowany będzie także Kampus Laboratoriów Głównego Urzędu Miar budowany w Górach Świętokrzyskich.

Forum odbędzie się online, a udział w nim jest bezpłatny. Wszelkie informacje, formularz rejestracyjny, agenda oraz lista prelegentów znajdują się na stronie: www.fnib.pl. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Gmach Politechniki Warszawskiej. (sp/awol) PAP/Szymon Pulcyn

    Politechnika Warszawska udostępni firmom aparaturę B+R

  • Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (aldg) PAP/Tytus Żmijewski

    Katowice/ Mrówczyńska: EuroScience Open Forum to impuls do rozwoju miasta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera