Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
24.11.2021 aktualizacja 24.11.2021

Nieuregulowane rzeki korzystniejsze dla klimatu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Rzeki, których koryta nie zostały uregulowane, korzystnie wpływają na klimat, magazynując więcej dwutlenku węgla – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Geoscience”.

Ziarenko piasku potrzebuje ok. 8,5 tys. lat, żeby z Andów spłynąć rzeką Bermejo przez nizinną Argentynę aż do rzeki Parana. Po drodze napotyka liczne przeszkody: zakola, progi wodne, gdzie niekiedy zatrzymuje się na tysiące lat.

Wraz z piaskiem płynie węgiel organiczny z roślin i gleby. Pośrednio pochodzi on z atmosfery, ponieważ został związany przez rośliny, dokonujące fotosyntezy. W ten sposób rzeki transportują węgiel organiczny do morza, gdzie trafia do warstw osadowych, zamiast do atmosfery.

Argentyńska rzeka Bermejo była dla naukowców z Niemieckiego Centrum Badań Geologicznych (GeoForschungsZentrum) w Poczdamie naturalnym laboratorium do badania tego zjawiska. Na meandrujących odcinkach rzek węgiel osadza się i ulega reabsorpcji, a następnie transportowany jest do morza.

Z kolei na prostych odcinkach rzek woda nie zabiera ze sobą takich ilości węgla z gleby. Co więcej, na obszarach zalewowych takiej prosto płynącej rzeki węgiel może być ponownie rozkładany przez mikroorganizmy i dostawać się do atmosfery pod postacią dwutlenku węgla.

„Naturalnie meandrujące rzeki wywołują erozję terenów zalewowych i przenoszą cząsteczki organiczne do morza, gdzie pozostają przez długi czas – podsumowuje Marisa Repasch z GeoForschungsZentrum. Z kolei sztucznie ustabilizowane rzeki są znacznie mniej skutecznymi pochłaniaczami dwutlenku węgla”.

Więcej: www.gfz-potsdam.de/en/media-and-communication/news/details/article/meanders-help-the-climate/ (PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022