Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
19.11.2021 aktualizacja 19.11.2021

Kraków/ Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH ma nowy budynek

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Nowoczesne pracownie badawczo-dydaktyczne i laboratoria oraz sale wykładowo-seminaryjne - tak wygląda nowy budynek Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH w Krakowie, z którego korzystać mogą studenci tej uczelni.

Symbolicznego otwarcia nowego budynku Akademii Górniczo-Hutniczej dokonali w czwartek rektor tej uczelni, prof. Jerzy Lis oraz dziekan wydziału fizyki i informatyki stosowanej, prof. Bartłomiej Szafran.

Inwestycja kosztowała ok. 40 mln zł, z czego większość pochodziła z rezerwy rektora. Budynek ma ok. 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni (z wyłączeniem piwnicy, gdzie zlokalizowany został parking i magazyn materiałów promieniotwórczych).

"W budynku znajduje połowa z naszych katedr, czyli trzy z sześciu: katedra fizyki medycznej i biofizyki, katedra informatyki stosowanej i fizyki komputerowej oraz katedra fizyki ciała stałego" - wyjaśnił prof. Szafran. Jak dodał, znajduje się w nim 49 pomieszczeń biurowych, a obecnie pracuje tam 60 badaczy i dydaktyków oraz 24 doktorantów.

Nowa inwestycja to również 13 pracowni badawczo-dydaktycznych. Na parterze ulokowano m.in. pracownie badań magnetycznych, badań strukturalnych i badań materiałów funkcjonalnych. Na pierwszym piętrze znajdziemy laboratoria, a na drugim kolejne pracownie, m.in. rentgenowską pracownię analiz śladowych. Kolejne kondygnacje mieszczą dwie studencie pracownie komputerowe oraz trzy sale wykładowo-seminaryjne.

"Do dyspozycji studentów przekazane zostały piękne pracownie, do których z dumą możemy zaprosić naszych kandydatów na studia" - podkreślił dziekan. Zapewnił, że dzięki nowoczesnemu budynkowi udało się stworzyć przyszłym fizykom, inżynierom i informatykom odpowiednie warunki do kształcenia i prowadzenia badań.

Rektor AGH przyznał z kolei, że budowa tak nowoczesnego i przystosowanego do potrzeb naukowców budynku jest tym, "co było marzeniem wszystkich, którzy od początku tworzyli ten wspaniały wydział, będący czołowym nie tylko na tej uczelni, ale także w Polsce".

"Jesteśmy chyba wszyscy trochę wzruszeni i świadomi wagi tej chwili, która jest naprawdę historyczna, tak jak każdy moment, kiedy w historii AGH oddajemy nowe budynki, świadczące o naszym rozwoju i kolejnych wyzwaniach" - powiedział prof. Lis.(PAP)

nak/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022