Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
19.11.2021 aktualizacja 19.11.2021

Bydgoski Festiwal Nauki - największe popularyzujące naukę wydarzenie w regionie

Źródło: BFN Źródło: BFN

Bydgoski Festiwal Nauki działa już od 2010 roku, kontynuując tradycję "Dni Nauki" organizowanych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, w latach 2004-2009. Upowszechnia naukę, kulturę i sztukę zainteresowanym w każdym wieku. Na gości czekają wykłady, warsztaty, dyskusje z naukowcami i twórcami, a także zwiedzać laboratoria przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.

Konsorcjum instytucji organizujących Bydgoski Festiwal Nauki (BDG) jest w gronie finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Zespół. Konsorcjum to stanowi Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wraz z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wyższą Szkołą Gospodarki oraz Bydgoską Szkołą Wyższą.

Bydgoski Festiwal Nauki (festiwalnauki.bydgoszcz.pl) to impreza organizowana od 2010 roku. Wywodzi się ze stworzonych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy "Dni Nauki", które odbywały się w latach 2004-2009. Rok później Uniwersytet podjął działania na rzecz integracji środowiska akademickiego miasta Bydgoszczy. W efekcie, przy współpracy z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym i Wyższą Szkołą Gospodarki zorganizował pierwszą edycję Festiwalu.

Oprócz corocznego Festiwalu, jego twórcy uczestniczą także w innych, licznych popularyzatorskich wydarzeniach. Można tutaj wymienić Pikniki z okazji Dnia Dziecka, Noc Naukowców organizowaną przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu czy Piknik Naukowy w Sztokholmie organizowany przez Ambasadę RP w tym mieście.

Z oferty BFN może skorzystać praktycznie każdy, kogo interesuje nauka, inżynieria, kultura i sztuka, osoby najmłodsze, jak i najstarsze. Program skierowany jest bowiem zarówno do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół wszystkich szczebli, studentów, dorosłych, a także do seniorów. Organizatorzy pokazują gościom, jak inspirująca i fascynująca jest nauka. Za cel postawili sobie bowiem „popularyzację nauki, kultury i sztuki oraz promocję wśród mieszkańców Bydgoszczy i regionu najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą kulturą i sztuką”. Maksyma Festiwalu brzmi „Złap bakcyla nauki”.

Odwiedzający mogą wziąć udział w wykładach, warsztatach, wystawach, koncertach, podyskutować z naukowcami i twórcami, odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria i pracownie przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów. Oferta jest przy tym zorganizowana w siedem ścieżek tematycznych: humanistyczną, przyrodniczą, społeczną, nauk ścisłych, artystyczną, techniczną oraz ścieżkę nauk o zdrowiu.

W jednej z edycji goście mogli np. poznać geodezyjne przyrządy pomiarowe i zasady ich działania, zobaczyć jak powstaje poliuretanowa pianka, poznać artystyczną technikę linorytu, poćwiczyć grę na bębnach, przenieść się do świata Sarmatów, przyjrzeć się roślinom leczniczym, poznać tajniki grawitacji, elektrostatyki czy fal akustycznych, albo zrozumieć powstawanie i działanie pieniędzy.

Bydgoski Festiwal Nauki to największe tego rodzaju wydarzenie w mieście. Cieszy się niesłabnącą popularnością - co roku, ze swoją ofertą dociera do 20-25 tys. gości z miasta i regionu. Co więcej, ostatnie edycje wskazują, że cieszy się ogromnym zainteresowaniem również poza granicami województwa kujawsko-pomorskiego.

W trakcie dziesięcioletniej działalności zaoferował ponad 7 tys. propozycji programowych, w których wzięło udział prawie 200 tys. osób. W każdą z edycji Festiwalu angażuje się minimum 60 partnerów zewnętrznych (m.in. firm i instytucji z miasta i regionu, szkół, bibliotek, przedszkoli, instytucji kulturalnych i edukacyjnych). Nie dziwi więc, że w 2019 roku impreza otrzymała nagrodę marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w kategorii Edukacja.

Kolejnym edycjom towarzyszą podsumowujące je, kolorowe publikacje. W kilkudziesięciostronicowych materiałach można znaleźć m.in. ilustrowane informacje o Festiwalu, jego historii i organizatorach, kadrze naukowej i oczywiście relację z danej edycji.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022