Ponad 600 tys. zł czeka na laureatów konkursu Polski Produkt Przyszłości

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do 6 grudnia br. przedsiębiorcy, instytuty badawcze i naukowe oraz uczelnie mogą zgłaszać innowacyjne produkty i technologie opracowane w Polsce do konkursu Polski Produkt Przyszłości. Na zwycięzcę w każdej z trzech kategorii czeka nagroda w wysokości 100 tys. zł.

Konkurs organizowany jest po raz 24. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a finansowany jest ze środków unijnych z Programu Inteligentny Rozwój.

Patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Serwis Nauka w Polsce - PAP jest patronem medialnym tegorocznej edycji konkursu.

Organizatorzy zaznaczają, że w ramach konkursu poszukiwane są najciekawsze, najbardziej innowacyjne i odpowiadające na potrzeby współczesnego świata rozwiązania, które mogą stać się wizytówką Polski i polskich innowatorów, a także stanowić potwierdzenie potencjału gospodarczego naszego kraju.

Uczelnie, instytuty naukowe i badawcze oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Polski mogą przystąpić do konkursu indywidualnie bądź zgłosić projekt opracowany wspólnie przez instytucję i firmę.

Organizatorzy szukają „oryginalnych i nowoczesnych rozwiązań, wyrobów i technologii, które z jednej strony będą ułatwiać codzienne funkcjonowanie, poprawiać jakość życia, dbać o nasze zdrowie, ale też takich, które przyczyniają się do zmiany metod produkcji, zwiększają automatyzację procesów, wydajność produkcji czy przyczyniają się do ochrony środowiska”.

Uczestnik konkursu musi być właścicielem autorskich praw majątkowych do produktu.

Jak podali organizatorzy konkursu, zgłaszane projekty powinny być doprowadzone co najmniej do etapu prac wdrożeniowych. Wymagany jest poziom gotowości technologicznej to co najmniej 6 TRL, albo wdrożone do produkcji maksymalnie 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku konkursowego.

Rywalizacja będzie odbywać się w trzech kategoriach: Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki, Produkt Przyszłości Przedsiębiorcy, Wspólny Produkt Przyszłości Instytucji Systemu Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Przedsiębiorcy.

Zwycięzcy otrzymają prawo do posługiwania się tytułem i znakiem Polski Produkt Przyszłości. Poza wsparciem promocyjnym laureaci otrzymają nagrodę finansową: nagroda główna wynosi 100 tys. zł, a wyróżnienie 25 tys. zł.

Konkurs przewiduje także nagrody specjalne za produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę, funkcjonującego na rynku nie dłużej niż trzy lata, produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), oraz w obszarze ekoinnowacji lub w innych obszarach, które zostaną zidentyfikowane w trakcie oceny zgłoszonych produktów.

Jak podkreśla Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii, cytowany w informacji prasowej organizatorów, dzięki takim konkursom jak Polski Produkt Przyszłości, można zobaczyć, ocenić i docenić efekty pracy polskich przedsiębiorców. „Innowacyjna gospodarka odgrywa dzisiaj kluczową rolę w umacnianiu konkurencyjności naszego kraju na arenie międzynarodowej i na rynkach światowych. Dzieje się tak dzięki kreatywności, pomysłowości polskich przedsiębiorców” - ocenił wiceminister. Dodał, że konkurs „to znakomity przykład tego, jak wiele korzyści może przynieść polskiej gospodarce współpraca świata nauki i biznesu”.

Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa Ministra Edukacji i Nauki wyraziła przekonanie, że 24. edycja konkursu "z pewnością zaskoczy nas kolejnymi innowacjami wyrobami i technologiami, które napawają dumą”. „Polacy myślą innowacyjnie i nie boją się rywalizacji na międzynarodowym poziomie. Współpraca sektora B+R i biznesu zdecydowanie opłaca się nam wszystkim i warto wspierać ją na każdym etapie - od pomysłu, po jego realizację” – powiedziała Ostrowska.

Do udziału w konkursie zachęcił również Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. „Jedną z największych zasług organizowanego od ponad dwudziestu lat konkursu jest wskazywanie polskim przedsiębiorcom i naukowcom ścieżek do osiągania wspólnych sukcesów” - powiedział Kamieniecki, cytowany w informacji prasowej organizatorów.

Mikołaj Różycki, p. o. prezesa PARP zauważa, że „po ponad 20 latach tytuł Polski Produkt Przyszłości niesie ze sobą prestiż”.

Do tej pory w ramach wszystkich edycji konkursu zgłoszono 1200 projektów, które dotyczyły przeróżnych dziedzin – od medycyny po elektronikę, nagrodzono spośród nich 59, a 137 wyróżniono.

Wśród nagrodzonych w ubiegłorocznej 23. edycji konkursu były projekty z obszaru medycyny, chemii, elektroniki czy biotechnologii, przykładowo urządzenie do nieinwazyjnej oceny krążenia naczyniowego, szybki test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2, urządzenie do niezależnej wentylacji płuc czy wysokowydajne, grzewcze powietrzne kolektory słoneczne.

Wyboru laureatów konkursu Polski Produkt Przyszłości dokonuje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele najważniejszych instytucji w kraju: Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiego Funduszu Rozwoju, Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz mediów.

Więcej informacji o konkursie dostępne jest na TEJ stronie.

mat. prasowe

 

Do udziału w ubiegłorocznej, 23. edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości 2020 r. zgłoszono 219 projektów, o 123 więcej niż w roku 2019.

Nagrodzono w nim projekty z obszaru m.in. medycyny, biotechnologii czy elektroniki. W kategorii „Produkt Przyszłości Przedsiębiorcy” nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł otrzymali w 2020 r. twórcy innowacyjnego urządzenia AngioExpert do nieinwazyjnej diagnostyki zaburzeń mikrokrążenia naczyniowego metodą FMSF opracowane przez Angionica Sp. z o.o. Nagrodzone urządzenie służy do diagnozowania i monitorowania zaburzeń mikrokrążenia, regulacji metabolicznej oraz ryzyka powikłań naczyniowych w cukrzycy. Umożliwia przewidywanie rozwoju i przebiegu chorób, którym towarzyszy hipoksja.

W kategorii "Wspólny Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Przedsiębiorcy" nagroda główna została przyznana firmie GeneMe Sp. z o.o. oraz Instytutowi Biotechnologii i Medycyny Molekularnej za produkt FRANKD – szybki test diagnostyczny w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Metoda diagnostyczna jest oparta na izotermalnej reakcji amplifikacji kwasu nukleinowego wirusa oraz pozwala na detekcję wirusa za pomocą sygnału fluorescencyjnego. „Wykrycie sygnału oznacza wynik pozytywny. Metoda nie wymaga użycia wielu wyspecjalizowanych, kosztownych sprzętów, jak to ma miejsce w przypadku innych metod badawczych” - podkreślono w opisie produktu w Katalogu Laureatów XXIII edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości.

mat. prasowe

Za najlepszy „Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki" jury uznało w 2020 r. VENTIL - urządzenie do niezależnej wentylacji płuc przygotowane przez Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN. Stosowane jest ono w połączeniu z respiratorem, w terapii oddechowej jednego pacjenta z niewydolnością oddechową oraz niesymetryczną patologią płuc.

Więcej o laureatach 23 edycji konkursu - na TEJ stronie. Katalog przedstawiający innowacyjne produkty laureatów ostatniej edycji dostępny na TEJ stronie.

Nauka w Polsce - PAP, Anna Mikołajczyk-Kłębek

amk/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Fot. Katarzyna Suchańska (Uniwersytet Śląski)

    Marcelina Jureczko zwyciężczynią polskiej edycji FameLab 2024

  • Fot. materiały prasowe NAWA

    40 farmaceutów i lekarzy otrzyma finansowanie w ramach programu Walczak NAWA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera