Uczelnie i instytucje

Opole/ Rektorzy pozytywnie ocenili ministerialny projekt wsparcia metrologii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dzięki przeznaczeniu 20 mln złotych wsparcia ze strony ministerstwa, polskie uczelnie będą mogły zrealizować około dwudziestu projektów z zakresu metrologii - powiedział w Opolu na konferencji rektorów uczelni technicznych prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak.

W środę w Opolu zakończyła się trzydniowa Konferencja Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju oraz Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Publicznych Wyższych Szkół Technicznych, której gospodarzem była Politechnika Opolska. Jednym z głównych gości zaproszonych do udziału w spotkaniu był prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

"Dzięki inicjatywie Ministra Edukacji i Nauki udało się skonstruować Polską Unię Metrologiczną, której operatorem jest Politechnika Lubelska. Inicjatywa spotkała się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony uczelni technicznych, jak i instytutów badawczych, tych wszystkich, w których istnieją ośrodki metrologiczne. Niewątpliwie współpraca w ramach Polskiej Unii Metrologicznej będzie dawała możliwość zorientowania się, jakimi zasobami kadrowymi i jakimi zasobami aparaturowymi dysponujemy w skali ogólnokrajowej po to, żeby zachęcić do współpracy i sięgać po to, po co jeszcze nikt nie sięgał. Bardzo ważnym uzupełnieniem Polskiej Unii Metrologicznej jest program Ministra Edukacji i Nauki, który został ogłoszony tydzień temu i którego kwota 20 mln zł w pierwszym wariancie będzie przeznaczona na realizację do dwudziestu projektów z zakresu metrologii. Projekty te będą realizowały konsorcja uczelni oraz instytuty badawcze. To projekty, których ciężar niejednokrotnie będzie przekraczał możliwości badawcze pojedynczych ośrodków, a dzięki działaniu konsorcyjnemu będzie tworzył przewagę nawet na skalę międzynarodową" - powiedział prof. Semaniak.

Zdaniem prof. Grzegorza Królczyka, prorektora Politechniki Opolskiej, powstanie PUM i wsparcie jego działalności przez ministerstwo, będzie miało wpływ na lepsze wykorzystanie potencjału uczelni w gospodarce.

"Metrologia to nauka o pomiarach. Nie ma możliwości rozwoju firm, zwiększania jakości produktów w warunkach przemysłowych bez rzetelnego pomiaru części, elementów, podzespołów. Ten obszar jest niezwykle pożądany przez przedsiębiorców, szczególnie tych nieposiadających odpowiedniego zaplecza i infrastruktury metrologicznej. Ponadto naukowcy opracują i zaczną wdrażać system wsparcia kadry, który będzie obejmował staże dla młodych pracowników nauki, w tym także studentów, pomoc przy doktoratach wdrożeniowych, udział w badaniach, kursach i szkoleniach z zakresu metrologii" - uważa prof. Królczyk.

Prof. Rafał Wiśniowski, prorektor ds. współpracy Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, zwrócił uwagę na konieczność wymiany doświadczeń pomiędzy uczelniami.

"Spotkania online nie dają takich możliwości, jak tradycyjne. Dla nas ta konferencja jest o tyle ważna, że stanowi ona przełożenie strategii naszych uczelni na działania operacyjne. Chcemy, żeby nasza łączność miała wpływ na kontakt z ministerstwem. Ważny jest tutaj nasz wspólny głos, mamy jednostki KRPUT, KRASP, ale tam tworzymy strategię, tutaj przechodzimy do działań operacyjnych, tworzymy kierunki naszego bezpośredniego oddziaływania, staramy się podpowiadać ministerstwu czy organom finansującym naukę jak NCN czy NCBiR pewne rozwiązania. Reprezentujemy tutaj różne ośrodki, od małych politechnik po duże uczelnie, każda ma swoje problemy od edukacji poprzez badania, wdrożenie, innowacje, przedsiębiorczość akademicką, każda ma swoją specyfikę odbioru, np. mniejsze mają bardzo ważny lokalny charakter, borykają się z odpływem studentów do większych miast, z kolei duże jednostki akademickie konkurują na rynku globalnym z jednostkami europejskimi" - wyjaśnia naukowiec. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera