Marcal: gdyby nie kobiety, wielu wynalazków by nie było

Wynalazcami są na ogół mężczyźni, jednak gdyby nie kobiety, wielu wynalazków by w ogóle nie było – zauważa szwedzka dziennikarka i pisarka Katrine Marcal w książce „Matka wynalazku”. Pisze o tym, jak kobiety zmieniają świat.

To świetnie napisana książka. Nieprzypadkowo Katrine Marcal w 2015 r. znalazła się na liście „100 Women” opublikowanej przez BBC. Już jej poprzednia publikacja „Jedyna płeć” stała się bestsellerem. Kolejna książka też jest warta uwagi, bo w ten sposób o wynalazkach nikt jeszcze nie pisał.

Jak zauważa Marcal, historia techniki jest historią męskich wynalazków, to zdecydowanie męska dziedzina, przynajmniej na razie. Jednak gdyby nie kobiety, wielu wynalazków by w ogóle nie było. Przykładem są choćby walizki na kółkach. Wprowadzono je dopiero na początku lat 70. XX w., kilka lat po tym, gdy Neil Armstrong wylądował na Księżycu.

Walizki na kółkach, a raczej kółka do walizek, bo początkowo były one jedynie przywiązywane, wynaleziono już wcześniej. Nie były jednak potrzebne. Bagaże nosili tragarze, a gdy ich zabrakło, dźwigali je mężczyźni towarzyszący kobietom. Kółka do walizek okazały się niezbędne, gdy bez towarzystwa mężczyzn zaczęły podróżować kobiety. Wtedy też na dobre zaczął się zmieniać świat, bo wpływ kobiet był coraz większy.

Marcal twierdzi, że świat już wcześniej byłby inny, gdyby na więcej pozwolono kobietom. Wcześniej były na przykład samochody elektryczne. Ponad 120 lat temu pojawiły się pierwsze samochody, czyli bryczki bez koni. Pierwsze silniki były benzynowe, ale wraz z nimi pojawiły się też samochody o napędzie elektrycznym. Uznawano je za kobiece, bo były czyste, nie wydzielały spalin i nie brudziły smarami. Wymagały jednak baterii, a wydajne baterie zaczęto produkować dopiero niedawno. Dopiero w czasach współczesnych wróciła moda na „damskie samochody”, w których tym razem dumnie zasiadli prawdziwi mężczyźni. Taki samochód przyśpiesza szybciej, a to bardzo lubią mężczyźni.

„Wiele innowacji hamowało nasze spojrzenie na płeć” – stwierdza szwedzka dziennikarka. Jej zdaniem wszystkiemu winna jest nastawienie świata na potrzeby mężczyzn, a jeszcze bardziej na to, jak widzą oni świat. Jest w tym trochę przesady, bo wiele wynalazków powstawało dla kobiet albo z powodu kobiet. Pozostając przy motoryzacji, przykładem jest układ zapłonowy w samochodzie. Dawniej, aby uruchomić pojazd, trzeba było kręcić korbą, bardzo mocno kręcić, inaczej silnik (benzynowy) nie zaskoczył. Kobiety to zmieniły, podobnie, jak nie chciały i nie mogły dźwigać walizek. A mężczyznom to się nawet spodobało.

Jest wiele rzeczy, które upatrzyły sobie kobiety, a potem spodobały się one mężczyzn. Poza jednym przynajmniej wyjątkiem. To głównie z uwagi na kobiety powstały domy towarowe, a potem centra handlowe, w których można zjeść i dobrze się zabawić, nie robiąc nawet zakupów. Większość mężczyzn nie lubi jednak godzinami chodzić po sklepach. W domach towarowych wybuchła niejedna kłótnia, nikt jednak nie wpadł na pomysł, że zlikwidować domy towarowe, a w ich miejsce zbudować tory wyścigowe, boiska piłkarskie oraz siłownie.

Nie liczą się tylko wynalazki na kółkach, jeszcze ważniejsze jest zapotrzebowanie na nie. Podobnie było z samochodami elektrycznymi, stały się popularne, gdy miasta zaczęły się dusić od spalin. Wpływ kobiet na losy świata jest jednak coraz większy. Marcal ubolewa, że za programowanie komputerowe wzięli się mężczyźni, choć początkowo było to damska domena. Jednak to kobiety są coraz lepiej wykształcone, siłą rzeczy będą musiały przejąć wiele stanowisk i specjalności. Mężczyźni mogą być jedynie ich kurierami. I trzeba będzie pomyśleć, jak ułatwić im pracę. A być może i życie. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/
 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera