Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.05.2022
PL EN
05.11.2021 aktualizacja 05.11.2021

Niedobór snu związany z problemami zdrowia psychicznego studentów

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ponad dwie trzecie studentów doświadcza złej jakości snu, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego, przy czym szczególnie narażone są kobiety – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Annals of Human Biology”.

W badaniach (DOI: 10.1080/03014460.2021.1983019) przeprowadzonych w Brazylii przez naukowców z Uniwersytetu Federalnego Mato Grosso uczestniczyło 1113 osób w wieku od 16 do 25 lat studiujących dziennie na różnych kierunkach. Studenci wypełniali kwestionariusze dotyczące m.in. jakości snu i poziomu senności w ciągu dnia, objawów stresu i zaburzeń zdrowia psychicznego. Pod uwagę wzięto także takie czynniki jak status społeczno-ekonomiczny czy wskaźnik masy ciała (BMI).

Nadmierna senność w ciągu dnia dotyczyła 55 proc. studentów i była związana z wysokim poziomem stresu i blisko dwukrotnie większą podatnością na depresję. Osoby cierpiące na zaburzenia depresyjne blisko czterokrotnie częściej miały nieprawidłowe nawyki związane ze snem. Zła jakość snu i nadmierna senność w ciągu dnia częściej występowały u kobiet.

„Choć nie jest jasne, czy to zaburzenia zdrowia psychicznego powodują problemy ze snem, czy na odwrót, te wyniki wskazują na potrzebę promowania dobrych nawyków związanych ze snem wśród studentów, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłych problemów zdrowia psychicznego w przyszłości” – komentują autorzy.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022