Liga Matematyczna - sukcesy na maturze, na studiach i w karierze

Ilustr. Adobe Stock
Ilustr. Adobe Stock

Liga Matematyczna już 20 lat pomaga chętnym uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych odkrywać matematykę i rozwijać ich umiejętności. Oprócz konkursu, na chętnych przez cały rok czekają matematyczne wyzwania, warsztaty, a także zbiory zadań.

Organizatorzy tego edukacyjnego projektu stawiają głównie na rozwój logicznego myślenia i wyobraźni uczniów. Udział w Lidze nierzadko oznacza dalsze sukcesy - pokazują historie finalistów.

Liga Matematyczna im. Zdzisława Matuskiego jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Zespół.

Już od dwóch dekad pomaga podnosić matematyczne umiejętności uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Organizatorzy stawiają nie tylko na rozwój wiedzy z matematyki, ale także, w dużej mierze na kształcenie pomysłowości, kreatywności i logicznego myślenia.

Jak podkreślają, za cel stawiają sobie satysfakcję uczniów i możliwość przeżycia intelektualnej przygody. Chętni mierzą się więc często z niestandardowymi zadaniami. Na najmłodszych czekają na przykład pobudzające wyobraźnię zagadki logiczne, a na starszych - zadania olimpijskie z problematyki wykraczającej poza zagadnienia matematyki szkolnej.

„Rozwiązywanie zadań konkursowych, które przygotowujemy na etapy domowe, wymaga pewnego pomysłu, który może przyjść do głowy nie zawsze przy pierwszym podejściu” - podkreślają twórcy Ligi. Kontakt z zabawą uczniowie mogą utrzymywać przez cały rok, a sam konkurs składa się z zadań domowych rozwiązywanych etapami w październiku, listopadzie i grudniu, po których następuje półfinał i finał. Co ważne, w zabawie może wziąć każdy chętny, bez ubiegania się o zgodę szkoły.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ligowym zmaganiom towarzyszą warsztaty, które organizowane są przed finałem, oddzielnie dla każdej kategorii wiekowej. W ich trakcie nauczyciele i uczniowie mogą m.in. przyjrzeć się najbardziej oryginalnym rozwiązaniom, najczęstszym błędom, podyskutować o matematycznych problemach i zadać własne pytania. Nauczyciele, rodzice i opiekunowie mogą też wymienić się własnymi opiniami i sugestiami. W tego typu warsztacie bierze zwykle udział ok. setki uczniów. Dzięki sponsorom uczestnicy konkursu mogą naturalnie liczyć na nagrody.

Drugim filarem działalności Ligi są publikacje. Organizatorzy cyklicznie wydają zbiory zadań „Zostań mistrzem matematyki. Zbiór zadań z Ligi Matematycznej z rozwiązaniami”. Ich autorkami są organizatorki przedsięwzięcia – dr Irena Domnik, dr Zofia Lewandowska i dr Małgorzata Turowska, (pierwszy tom wspólnie ze Zdzisławem Matuskim).

Dotychczas ukazały się trzy tomy zbioru, a w przygotowaniu jest czwarty. To pozycje przeznaczone dla wszystkich miłośników matematyki - przyszłych uczestników konkursów i olimpiad, nie tylko Ligi Matematycznej. Korzystają z nich także nauczyciele i studenci - szczególnie matematyki o specjalności nauczycielskiej. W każdym tomie można znaleźć wszystkie zadania trzech kolejnych edycji konkursu z pełnymi rozwiązaniami. Do tej pory Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku sprzedało 1380 egzemplarzy.

Od pierwszej edycji w roku akademickim 2001/2002 - sam konkurs prężnie się rozwijał. W latach 2001/2002 wzięło w nim udział ok. 250 uczniów, w latach 2013/2014 - 996, a w 2018/2019 – 1229 uczniów (najwięcej w historii konkursu): 590 ze szkoły podstawowej (bez klasy 7), 512 z klasy 7 szkoły podstawowej i gimnazjum oraz 127 ze szkoły ponadpodstawowej. W latach 2020/2021, mimo pandemii COVID-19 w zmaganiach konkursowych uczestniczyło 522 uczniów.

mat. prasowe

Twórcy Ligi współpracują także z innymi popularyzatorami matematyki. Członkinie Komisji corocznie włączają się w organizację Bałtyckiego Festiwalu Nauki - organizują warsztaty dla uczniów klas starszych szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych na tematy wykraczające poza zakres szkoły, zapraszają dzieci młodsze na warsztaty z origami, a wszystkich chętnych na Słupski Test Wiedzy Matematycznej. W czasie Testu, każdy może sprawdzić umiejętności logicznego myślenia i wnioskowania rozwiązując podchwytliwe zadania testowe. W roku akademickim 2020/21 odbyła się jego VII edycja - ze względu na panującą pandemię na platformie e-learningowej Moodle, z liczbą prawie 200 uczestników.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Kolejna gałąź popularyzatorskiej działalności organizatorów to wykłady i warsztaty na Uniwersytecie dla Dzieci (Akademia Pomorska w Słupsku) oraz prowadzone na zaproszenie szkół regionu słupskiego.

Za swoje największe osiągnięcie Liga Matematyczna uznaje nieprzerwane, trwające już 20 lat działanie, które zaowocowało spotkaniami młodych matematyków i kolejnymi tomami cenionych przez uczniów, nauczycieli i rodziców zbiorów zadań. Tymczasem na uczestników czekają często kolejne sukcesy.

„Uczniowie przystępujący do Ligi i zmagający się z nietypowymi zagadnieniami matematycznymi z pewnością nie będą mieli problemu z rozwiązaniem zadań na egzaminie maturalnym, nawet na poziomie rozszerzonym, będą w przyszłości dobrymi studentami, a nawet wybitnymi pracownikami naukowymi, co potwierdzają informacje o losie finalistów i laureatów naszej Ligi” - zapewniają organizatorzy.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zgniotek cynobrowy. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ W mieście występuje 11 bardzo rzadkich gatunków chrząszczy

  • Wystawa RV Oceanograf "Kobiecy Obraz Morza. Fot. D. Rak

    Czy i jak Bałtyk wpływa na Arktykę?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera