Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2023
PL EN
22.10.2021 aktualizacja 22.10.2021

Czarnek: Akademia Zamojska jest symbolem naszej europejskości

21.10.2021. Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na Akademii Zamojskiej w Zamościu. PAP/Wojtek Jargiło 21.10.2021. Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na Akademii Zamojskiej w Zamościu. PAP/Wojtek Jargiło

My, Polacy, jesteśmy wielkim narodem, który wniósł ogromnie wiele w budowę cywilizacji łacińskiej, cywilizacji chrześcijańskiej i Europy. To my jesteśmy Europejczykami i Akademia Zamojska jest symbolem tej naszej europejskości - powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek uczestniczył w inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Akademii Zamojskiej, która na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm w lipcu br. została utworzona na bazie istniejącej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

"Powiem zupełnie szczerze (…), że nie wiem, dlaczego nie zrobiono tego wcześniej, z czego wynikają kompleksy Polaków polegające na tym, że mamy deficyt granitu w Polsce - mówi tak Jan Pietrzak. Mamy za mało pomników, którymi odwołujemy się do naszej wielkiej historii, historii nie tylko Polski, ale i historii Europy (…) Jakieś kompleksy Polaków na przestrzeni wielu dekad i wieków powodują, że nie mamy tego tyle, ile mają np. w Europie Zachodniej" – zwrócił uwagę Czarnek.

"Chwalą się wszystkim - nawet tym, czym nie powinni, bo nie jest to ich do końca zasługą - a my się nie chwalimy. I z tego powodu nie rozumiem, dlaczego dopiero teraz udało się, ale cieszę się ogromnie, że udało się odnowić coś, co powinno być naszą dumą" – zaznaczył minister Czarnek nawiązując do reaktywacji Akademii Zamojskiej,

Przypomniał, że założona w XVI w. przez Jana Zamoyskiego Akademia Zamojska była trzecią - po Krakowskiej i Wileńskiej - polską uczelnią wyższą, co powinno stanowić nie tylko dumę dla Zamościa, ale i regionu oraz dla całej Polski. „Dlaczego to tyle trwało? Wynika to z jakiś kompleksów, których musimy się cały czas pozbywać. My Polacy jesteśmy wielkim narodem, który wniósł ogromnie wiele w budowę cywilizacji łacińskiej, cywilizacji chrześcijańskiej i Europy. To my jesteśmy Europejczykami i Akademia Zamojska jest symbolem tej naszej europejskości" - podkreślił.

Podczas uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wręczył rektorowi Akademii Zamojskiej dr hab. Pawłowi Skrzydlewskiemu symboliczny czek na kwotę 4 mln 796 tys. zł na realizację inwestycji i działań rozwojowych. "To jest ta chwila, kiedy Akademia Zamojska wraca na mapę akademicką Polski i to jest ten moment, kiedy Akademia Zamojska może szybko, bardzo szybko rozwijać się i urosnąć do rangi jednej z najważniejszych uczelni w Polsce, bo ma swoje do wykonania tu w tym miejscu, w wielkim Zamościu" - powiedział szef MEiN.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda zaznaczył, że odnowienie Akademii Zamojskiej jest nobilitacją, ale i wielkim zadaniem dla całej akademickiej społeczności. "Wierzę, że będą państwo godnie kontynuować wspaniałe, historyczne tradycje, a zamojska uczelnia stanie się miejsce, gdzie kształcą się nie tylko wysokiej klasy specjaliści, ale także ludzie przygotowani do tego, by budować przyszłość Rzeczpospolitej i brać odpowiedzialność za funkcjonowanie państwa w różnych sfera życia społecznego" – napisał prezydent Duda.

Rektor Akademii Zamojskiej podkreślił, że jej odnowienie po 237 latach jest bardzo ważnym wydarzeniem w kulturze polskiej. "Powstała w 1594 r. a zlikwidowana przez Austriaków w 1784 r. Akademia Zamojska była blisko przez 190 lat miejscem i wspólnotą formacji młodych Polaków do dobrego obywatelskiego życia. Miała kształcić w polskości i ukazywać nie tylko blask naszej kultury, ale także uczyć, jak z pożytkiem nią żyć w życiu codziennym i społecznym" – powiedział dr hab. Paweł Skrzydlewski.

Zaznaczył, że sentencja fundatora Akademii, hetmana Jana Zamoyskiego, "takie są Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie" wyrażała przede wszystkim "świadomość troski o prymat dobra moralnego nad wszelkimi innymi umiejętnościami, których potrzebują ludzie". "Absolwent Akademii Zamojskiej miał się stać zatem nie tylko roztropnym mężem, obywatelem, skutecznym i należycie wykształconym, ale przede wszystkim dobrym moralnie, rozumnym człowiekiem, który całym sobą służy dobru wspólnemu i świetności swojej ojczyzny" – podkreślił rektor Akademii.

Akademia Zamojska w Zamościu została utworzona w oparciu o istniejącą Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm w lipcu br. Rozpoczęła działalność 1 września. Nadzór nad Akademią sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

Obecnie w Akademii Zamojskiej kształci się ponad 900 studentów, w tym ponad 500 osób na pierwszym roku. Uczelnia prowadzi studia na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska, finanse i rachunkowość, informatyka, pedagogika, pielęgniarstwo, turystyka i rekreacja, logistyka, mechanika i budowa maszyn.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ dsr/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023