Historia i kultura

Naukowcy zbadają zapachy zabytków

Kraków, 19.12.2019. Obraz "Dama z Gronostajem" autorstwa Leonarda da Vinci. fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Kraków, 19.12.2019. Obraz "Dama z Gronostajem" autorstwa Leonarda da Vinci. fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Nie tylko sam wygląd, ale i zapach zabytków może interesować zwiedzających muzea. Polsko-słoweński zespół niebawem rozpocznie swój projekt dotyczący rozwoju międzynarodowej biblioteki zapachów obiektów muzealnych. Do analizy trafi m.in. „Dama z gronostajem”.

Zespół badawczy tworzą: dr hab. Tomasz Sawoszczuk, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; prof. dr Matija Strlič z Uniwersytetu w Lublanie, mgr Elżbieta Zygier z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz mgr Darko Knez z Muzeum Narodowego Słowenii.

„Z obiektami muzealnymi często związane są zapachy, które odzwierciedlają ich historyczne użytkowanie - być może zabiegi konserwatorskie albo mogą one +po prostu+ odzwierciedlać ich degradację. Ten projekt pozwoli nam zbadać wyjątkowe obiekty, takie jak przedmioty należące do Franca Prešerena, słoweńskiego poety narodowego, i opowiedzieć ich historię z zupełnie nowego punktu widzenia” – podkreślił kurator z Muzeum Narodowego Słowenii mgr Darko Knez, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

Tabakiera Franca Prešerna, foto Tomaž Lauko.jpg
Tabakiera Franca Prešerna, foto Tomaž Lauko.jpg

W sumie wybranych zostanie 10 obiektów o zróżnicowanej historii – przeanalizowane zostaną ich zapachy i ocenione zostanie znaczenie historyczne tych zapachów. Jednym z badanych obiektów w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Badacze w laboratoriach przeprowadzą liczne analizy chemiczne lotnych związków organicznych emitowanych przez te wybrane obiekty zabytkowe, stanowiących ich zapachy. Celem jest połączenie tych zapachów z badaniem historii obiektów, by – być może – rozwinąć nową interpretację i nową narrację opisu danego obiektu.

Ponadto naukowcy podejmą próbę naukowego odtworzenia zapachów, a cały proces zostanie udokumentowany i wykorzystany do opracowania Biblioteki Zapachów Obiektów Zabytkowych – ODOTHEKA.

„Instytucje często postrzegają zapachy emitowane z obiektów jako informację zbędną, a może nawet jako niepożądane zanieczyszczenie. Jednakże odtąd zwiedzający będą mogli zgłębiać zapach obiektów zabytkowych w zupełnie nowy i mało zbadany sposób. Ten projekt jest naprawdę przełomowy” – oceniła główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie mgr Elżbieta Zygier, również cytowana w informacji prasowej.

Badania rozpoczną się 1 grudnia, a projekt potrwa trzy lata. Jak podano, projekt jest finansowany w ramach programu WEAVE/NCN – OPUS 20 + LAP przez Słoweńską Agencję Badawczą oraz przez polskie Narodowe Centrum Nauki.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ agt/

Galeria (4 zdjęcia)

 • prof. Strlič sprawdza zapach starych książek, foto Eva Menart.jpg
  1/4
  prof. Strlič sprawdza zapach starych książek, foto Eva Menart.jpg
 • Badanie zapachów zabytkowych albumów fotograficznych, Foto Izabela Zając.jpg
  2/4
  Badanie zapachów zabytkowych albumów fotograficznych, Foto Izabela Zając.jpg
 • Słoweńscy naukowcy będą analizowali zapach tabakiery Franca Prešerna, Foto IPPR.jpg
  3/4
  Słoweńscy naukowcy będą analizowali zapach tabakiery Franca Prešerna, Foto IPPR.jpg
 • Dana z gronostajem, Foto Zbiory cyfrowe Muzeum Narodowego w Krakowie.jpg
  4/4
  Dana z gronostajem, Foto Zbiory cyfrowe Muzeum Narodowego w Krakowie.jpg

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera