Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
15.10.2021 aktualizacja 15.10.2021

Podpisano list o współpracy Poznania z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Zastępca prezydenta Poznania Bartosz Guss i prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Zbyszko Melosik podpisali list intencyjny o współpracy Wydziału Socjologii UAM z Wydziałem Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Uniwersytet będzie wspierać miasto m.in. w zakresie zbierania danych przez badania kwestionariuszowe i pogłębione wywiady, a także ich analizy. Dzięki temu miejscy urzędnicy dowiedzą się m.in., w jaki sposób najszybciej dotrzeć do określonych grup mieszkańców, co poznaniacy sądzą o realizowanych programach, a także, czy biorą lub zamierzają wziąć w nich udział.

Uczelnia będzie współpracować z magistratem w zakresie konsultacji planowanych przez miasto działań zarówno w postaci ankiet, jak i za pośrednictwem badań wykonywanych przez studentów w ramach praktyk, prac licencjackich i magisterskich.

„Cieszę się ze wzajemnej współpracy, zyskają na tym wszyscy. Studentom pozwoli ona na wykorzystanie w praktyce wiedzy pozyskanej w trakcie zajęć, co wpłynie pozytywnie na jakość kształcenia. Miasto natomiast dowie się jeszcze więcej o społecznym odbiorze realizowanych programów. Analiza potrzeb i oczekiwań poznaniaków pozwoli usprawnić podejmowane działania w zakresie kształtowania i ochrony środowiska przyrodniczego Poznania” – podkreślił w czwartek zastępca prezydenta Poznania Bartosz Guss.

Prorektor ds. relacji z otoczeniem społecznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Zbyszko Melosik zaznaczył, że zarówno miasto jak i uczelnia „dzielimy wspólną pasję działania dla Poznania i będziemy na pewno dokładać wszelkich starań, aby ta współpraca przyniosła jak najbardziej owocne efekty”.

Poznański magistrat podał, że głównymi obszarami współpracy będą programy dotyczące jakości środowiska, na przykład czystości powietrza, likwidacji azbestu czy retencji wody. Jak wskazał prof. Piotr Matczak, kierownik Zakładu Studiów nad Dynamiką Społeczną Wydziału Socjologii UAM, „polityki wdrażane przez miasto, których celem jest poprawa jakości środowiska, przynoszą korzyść wszystkim mieszkańcom. Wymagają one jednak od nich zmiany zachowań dotyczących codziennego życia, ogrzewania mieszkań, wykorzystania wody deszczowej, itd. Bez znajomości postaw i potrzeb mieszkańców wdrażanie polityk miejskich jest trudniejsze. Badania społeczne mają pomóc w skuteczniejszym wprowadzaniu działań dotyczących ochrony środowiska” – zaznaczył.

Dziekan Wydziału Socjologii UAM prof. Aldona Żurek podkreśliła, że „Wydział Socjologii przywiązuje dużą wagę do współpracy z otoczeniem społecznym, również dlatego, że czujemy zobowiązanie wobec społeczności, w której funkcjonujemy i chcemy wspólnie pracować we wprowadzaniu pozytywnych zmian społecznych”.

„Zakres naszej potencjalnej współpracy z Wydziałem Kształtowania i Ochrony Środowiska jest bardzo szeroki: badania naukowe, konsultacje społeczne, ekspertyzy. Punktem wyjścia chcielibyśmy natomiast uczynić projekty realizowane przy przygotowywaniu prac dyplomowych przez studentki i studentów naszego wydziału” – wskazała.

W podpisanym liście intencyjnym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i miasto Poznań zadeklarowały współpracę także podczas wnioskowania o granty badawczo-aplikacyjne składane do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju lub innych instytucji finansujących. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022