Historia i kultura

Uniwersytet Warszawski powołał stację badawczą na Cyprze

Widok stanowiska w Nea Pafos. Fot. R. Słaboński
Widok stanowiska w Nea Pafos. Fot. R. Słaboński

Prowadzenie badań naukowych - głównie archeologicznych - na terenie Cypru, zacieśnianie współpracy z innymi naukowcami i ekspedycjami archeologicznymi pracującymi na tej wyspie - to tylko niektóre cele nowo powołanej na Cyprze stacji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Ekspedycja CAŚ UW pracuje w jednej ze starożytnych stolic Cypru w Nea Pafos od 1965 r. Pafos znajdowało się najpierw, w okresie hellenistycznym, w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy. Ze względu na rangę stanowisko wpisano je na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

"Historia polskich badań na Cyprze jest bardzo długa i owocna. Po rozmowach ze stroną cypryjską doszliśmy do wniosku, że i perspektywy na przyszłość są równie dalekosiężne. Dlatego warto zinstytucjonalizować tę współpracę zakładając stałą placówkę CAŚ UW w Nea Pafos. Jej obecność i wsparcie usprawni pracę przyjeżdżających tam badaczy, podobnie jak to się od wielu lat dzieje w naszej Stacji Badawczej w Kairze" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor CAŚ UW dr hab. Artur Obłuski. Wyraził nadzieję, że dzięki stacji badawczej będzie łatwiej inicjować wspólne cypryjsko-polskie projekty i efektywniej je wdrażać.

W komunikacie podkreślono, że odkrycia Polaków nie tylko wniosły wiele do wiedzy na temat antycznej kultury, sztuki i historii Cypru oraz całego świata śródziemnomorskiego, ale także przyczyniły się do rozwoju miasta, jako jednej z największych atrakcji turystycznych Cypru.

Widok stanowiska w Nea Pafos fot. R. Słaboński
Widok stanowiska w Nea Pafos. Fot. R. Słaboński

Jak przekazała Nauce w Polsce Agnieszka Szymczak z CAŚ, stacja ma zacząć działać na wiosnę, bo wcześniej należy wyremontować budynek, w którym będzie się znajdować. Dodała, że stacja ma funkcjonować podobnie jak stacja w Kairze, tzn. ma mieć małą stałą obsadę i księgozbiór podręczny.

"Będzie też mogła w trakcie sezonu służyć dla części ekspedycji jako dom wykopaliskowy i (niekoniecznie podczas sezonu wykopaliskowego) jako miejsce pracy dla specjalistów. Głównym jej zadaniem będzie ułatwienie prowadzenia wspólnych przedsięwzięć z Cypryjczykami - programów stypendialnych, projektów badawczych i innych działań ukierunkowanych na archeologię i zarządzanie dziedzictwem" - dodała Szymczak.

UW informuje, że trwająca od ponad 55 lat ekspedycja CAŚ jest najdłużej pracującym zagranicznym projektem badań archeologicznych na Cyprze. Od ponad dekady w Nea Pafos działa też ekspedycja Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadząca badania na Agorze, w centralnym miejscu miasta. Obecnie obie ekspedycje połączono. Teraz działają w ramach wspólnego projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego, CAŚ UW i Politechniki Warszawskiej. Trwają także indywidualne projekty grantowe kilku polskich badaczek.

Nowo powołana placówka będzie dysponować bazą lokalową udostępnianą polskim badaczom, a do jej zadań będzie należało m.in. prowadzenie badań naukowych na terenie Cypru, w szczególności w zakresie badań archeologicznych, współpraca z Departamentem Starożytności Cypru i władzami Cypru, obsługa logistyczna polskich ekspedycji naukowych na Cyprze, współpraca z Ambasadą RP na Cyprze, popularyzacja polskiej działalności archeologicznej na Cyprze, promocja i edukacja archeologiczna mieszkańców Cypru oraz turystów odwiedzających wyspę, zwłaszcza Pafos.

Nowo powołaną placówką kierować będzie szefowa połączonej ekspedycji archeologicznej w Nea Pafos, prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera