Profilaktyka jest kluczową kwestią w walce z rakiem piersi. Regularnie wykonywana mammografia pozwala wykryć nowotwór w fazie bezobjawowej, kiedy zmiana jest niewyczuwalna. W takich sytuacjach rak w 90 proc. udaje się wyleczyć, a terapia nie jest obciążająca – powiedziała PAP koordynator Centrum Chorób Piersi UCK dr hab. Elżbieta Senkus– Konefka.
Październik na całym świecie uznawany jest za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym roku Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku zorganizowało akcję edukacyjną mającą zachęcić do badań profilaktycznych.
Koordynator Centrum Chorób Piersi UCK dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka powiedziała w czwartek PAP, że profilaktyka jest kluczową kwestią w walce z rakiem piersi. Wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na wyleczenie i możliwość zastosowania mniej inwazyjnego leczenia, np. bez konieczności amputacji piersi.
"W Polsce na profilaktyczną mammografię zgłasza się około 40 proc. kobiet, które powinny ją wykonać. Dla przykładu w Szwecji zgłasza się 90 proc. kobiet. Regularnie wykonywana mammografia pozwala wykryć nowotwór w fazie bezobjawowej, kiedy zmiana jest niewyczuwalna. Wówczas raka w 90 proc. udaje się wyleczyć, a sama terapia nie jest obciążająca. Kiedy mamy do czynienia z guzem, który ma poniżej jednego centymetra, zazwyczaj kończy się to na zabiegu operacyjnym z zachowaniem piersi i węzłów chłonnych, krótkotrwałej radioterapii i przyjmowaniu leków" – podkreśliła.
Wyjaśniła, że 75-80 proc. zachorowań na raka piersi występuje u osób powyżej 50 lat, stąd badania profilaktyczne adresowane są do kobiet w tym wieku.
"Musimy jednak pamiętać, że tak na prawdę nowotwory piersi dotykają również młodszych kobiet, szczególnie między 40. a 50. rokiem życia" – zaznaczyła.
Dodała, że w Polsce wciąż zbyt mało osób bierze udział w badaniach przesiewowych.
"Chcemy zwrócić uwagę na problem niedostatecznego zgłaszania się kobiet na mammografie w ramach programu badań przesiewowych. Z naszą akcją +Różowy październik+ w UCK chcemy dotrzeć do pacjentów, mieszkańców Pomorza, naszych pracowników, a także do młodych ludzi, których będziemy prosić o zachęcanie bliskich sobie kobiet do skorzystania z badań i do samobadania piersi" – powiedziała dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka.
W ramach akcji w czwartek na terenie UCK zorganizowano akcję profilaktyczną, podczas której można nauczyć się samobadania piersi. Szkolenie skierowane jest do pracowników i osób odwiedzających szpital. Prowadzi je zespół Centrum Chorób Piersi UCK i studenci kierunku lekarskiego GUMed. Do współpracy zaproszono uczniów z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.
"To bardzo ważne, aby uwrażliwiać młodzież na tematykę chorób, nowotworów. To dzieci przychodzą do swoich rodziców i niosą inny przekaz od tego, który płynie z mediów, popularnych seriali. A najważniejszy przekaz to ten, że raka można wyleczyć, że rak to nie jest wyrok. Chcemy uczyć młodzież, jak rzetelnie mówić o walce z rakiem" – powiedziała PAP wychowawczyni klasy II e w VIII Liceum Ogólnokształcącym Małgorzata Zauliczna, działająca w Stowarzyszeniu Różowy Motyl, którego misją jest pomoc osobom chorym na nowotwory.
Jak przypomniała w rozmowie z PAP prorektor ds. klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i kierownik Zakładu Radiologii UCK prof. Edyta Szurowska, Centrum Chorób Piersi działa w gdańskim szpitalu od 4 lat.
"To zintegrowane centrum, które łączy wiele specjalności – onkologię, chirurgię onkologiczną, diagnostykę, diagnostykę obrazową, radiologię i medycynę nuklearną. Pacjentki, które do nas przychodzą, są diagnozowane i leczone w jednym miejscu, pod fachową opieką specjalisty. To bardzo wygodne, znacznie przyspiesza diagnostykę i proces leczenia, a nam umożliwia wielodyscyplinarne konsultacje" – wyjaśniła prof. Szurowska.
Podkreśliła, że Centrum Chorób Piersi UCK wyposażone jest w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt.
"Do dyspozycji mamy najnowocześniejszy aparat mammograficzny oraz sprzęt do wykonywania biopsji mammotomicznych. Jest też specjalny stół i aparat rentgenowski, dzięki któremu możemy zbadać usuniętą próbkę w trakcie biopsji" – dodała.
Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że na świecie raka piersi rocznie rozpoznaje się u 1,5 mln kobiet, a około 400 tys. umiera z tego powodu.
Nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65. roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat. W Polsce stanowi około 20 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.(PAP)
Autor: Anna Wydorska
anm/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.