Nauka dla Społeczeństwa

25.03.2023
PL EN
08.10.2021 aktualizacja 08.10.2021

Małopolskie/ Późnym latem badacze odnotowali 10 gatunków nietoperzy w Ojcowskim Parku Narodowym

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

10 gatunków nietoperzy rojących się przy jaskiniach Ojcowskiego Parku Narodowego odnotowali badacze z Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w trakcie badań przeprowadzonych na przełomie lata i jesieni br.

Katarzyna Sycz, prezes Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poinformowała PAP w czwartek, że odłowy nietoperzy przeprowadzono w 11 lokalizacjach na terenie OPN, przy wlotach do jaskiń oraz w ich sąsiedztwie.

Badaczom udało się stwierdzić występowanie takich gatunków jak: podkowiec mały, gacek brunatny, mopek zachodni, nocek rudy, nocek duży, nocek Brandta, nocek Bechsteina, nocek orzęsiony, nocek wąsatek oraz nocek Natterera. Łącznie odłowiono 143 osobniki należące do 10 gatunków.

Jak podkreśliła przedstawicielka UP, letni monitoring nietoperzy w Ojcowskim Parku Narodowym został przeprowadzony pierwszy raz po dłuższej przerwie.

"Celem naszych badań było poznanie struktury gatunkowej nietoperzy rojących się przy jaskiniach Ojcowskiego Parku Narodowego. Przełom późnego lata i jesieni to czas, w którym nietoperze odbywają gody, a także zaczynają jesienne migracje" - wskazała.

Według poznańskich badaczy nietoperze w Ojcowskim Parku Narodowym mają się dobrze. Wpływ na dobrostan tych ssaków ma poprawa stanu środowiska naturalnego, związana przede wszystkim z wycofaniem toksycznych środków ochrony roślin oraz dobra ochrona stanowisk zimowania.

Co roku przeprowadzają oni także inwentaryzację nietoperzy zimujących w Ojcowie. Podczas ostatniego badania w lutym br. skontrolowano 21 obiektów, w tym 20 jaskiń, gdzie doliczono się 777 zimujących nietoperzy z dziewięciu gatunków. Zdecydowana większość to podkowce małe; liczebność tego gatunku od kilkunastu lat wzrasta na tym terenie.

W Polsce występuje obecnie 27 gatunków nietoperzy. Wszystkie są objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ lena/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023