Nauka dla Społeczeństwa

09.06.2023
PL EN
04.10.2021 aktualizacja 04.10.2021

III Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego poświęcony życiowym przełomom i kryzysom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Życiowym przełomom i kryzysom poświęcony jest III Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego Human Week. Specjaliści doradzą, gdzie szukać pomocy i kiedy takie wsparcie jest konieczne. Wykłady i spotkania odbywać się będą na żywo i online.

Organizatorem wydarzenia jest Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z miastem i Uniwersytetem Jagiellońskim.

"W ramach profilaktyki chcemy zaproponować wydarzenia, które miejmy nadzieję przybliżą tematykę zdrowia psychicznego i nauczymy się o tym mówić, po to byśmy mieli zdrowe społeczeństwo" – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

Kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży dr hab. Maciej Pilecki podkreślił, że o ile wcześniejsze edycje Human Week były poświęcone osobom, które już są w kryzysach psychicznych, to tegoroczna ma wymiar profilaktyczny. "Każdy dzień Human Week jest poświęcony innej grupie wiekowej. Mówimy o sprawach, które są istotne dla zapobiegania zaburzeniom psychicznym i przeciwdziałania kryzysom psychicznym oraz dla stabilności relacji rodzinnych" – mówił dr Pilecki.

Prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki podkreślił, że pandemia Covid-19 sprawiła, że przestaliśmy mówić i myśleć o innych sprawach. "Zachorowania psychiczne przebiegają po cichu. Często są to dramatyczne wydarzenia nagłaśniane przez media, a często dramaty ludzkie zdarzają się za zamkniętymi drzwiami. Musimy o tym pamiętać i dostrzegać wokół siebie cierpienie innych" – mówił prof. Grodzicki.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Miasta Elżbieta Kois-Żurek podkreśliła, że problemy, które narastały w trakcie pandemii i izolacji spowodowały u wielu osób pogorszenie zdrowia i kondycji psychicznej. "Jeżeli ktokolwiek po III Krakowskim Tygodniu Zdrowia Psychicznego zwróci się po pomoc do specjalisty i będzie z niej chciał skorzystać, to będzie sukces” – podkreśliła.

Tegoroczny Tydzień Zdrowia Psychicznego poświęcony jest przełomom i kryzysom, których doświadczamy od narodzin do starości. Każdy dzień ma swój temat przewodni. Poniedziałek jest poświęcony dzieciństwu, wtorek dojrzewaniu, środa okresowi wchodzenia w stałe związki. W czwartek specjaliści spróbują odpowiedzieć na pytanie "Czy 50-tka to nowa 30-tka?" a w piątek będą mówić o relacji dorosłych dzieci z rodzicami - często schorowanymi.

W poniedziałek po południu Małgorzata Niewodowska i dr hab. Maciej Pilecki postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy dziecko o nadzwyczajnych uzdolnieniach może jednocześnie być szczęśliwe, a jezuita dr Jacek Prusak wygłosi wykład o zmaganiach religijno-duchowych i relacji z Bogiem na różnych etapach naszego życia.

Dr hab. Maciej Pilecki podczas wykładu "Jak być szczęśliwym rodzicem szczęśliwego nastolatka?" doradzi, co robić, by dojrzewanie naszego dziecka przebiegło jak najbezpieczniej dla niego i jak najmniej boleśnie dla reszty rodziny. Lek. Anna Tereszko i mgr Marta Dora wyjaśnią, jak nastolatki postrzegają swoje ciało, odkrywają i nazywają swoją różnorodną tożsamość płciową i seksualną.

W środę dr Katarzyna Grunt-Mejer i mgr Marta Dora będą mówić, czym jest niemonogamia, czyli seksualna lub emocjonalna otwartość na kilku partnerów, dla kogo jest to naturalny wybór, a dla kogo problem. W czwartek Gabriela Gore-Gorszewska będzie mówić o seksualnej aktywności po pięćdziesiątce, a w piątek będzie można posłuchać wykładu prof. Bogdana de Barbaro "Czy senior może się rozwijać?", a Agnieszka Turkot na podstawie doświadczeń z pacjentami cierpiącymi na chorobę Alzheimera oraz ich rodzinami podpowie "Jak opiekować się tymi, którzy kiedyś opiekowali się nami?"

Jednym z punktów Tygodnia Zdrowia Psychicznego będzie mecz piłki nożnej "Dokopać psychiatriom". W środę o g. 13.00 w Hali Centrum Sportu Niepełnosprawnych przy ul. Focha staną naprzeciwko siebie drużyny złożone z lekarzy psychiatrów ze Szpitala Uniwersyteckiego i z przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Urzędu Miasta Krakowa.

Wszystkie wykłady odbywać się będą w auli Collegium Nowodworskiego przy ul. św. Anny 12 w Krakowie. Wstęp jest wolny. Będą też transmitowane w sieci. Program wydarzenia jest dostępny na stronie: www.humanweek.pl .(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion

wos/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023