Uczelnie i instytucje

Rektor PSW w Białej Podlaskiej: mniej studentów z Białorusi, bo promocja uczelni jest blokowana

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej w tym roku akademickim jest mniej studentów z Białorusi. Promocja uczelni na wschodzie jest blokowana przez tamtejsze władze – ocenił w rozmowie z PAP prorektor ds. międzynarodowych uczelni dr Tomasz Grudniewski.

"Utrudnienia stwarzane przez białoruską stronę sprawiają, że studenci nie mają ułatwionego życia, jeżeli chodzi o studiowanie u nas, a tym bardziej rekrutację" – powiedział w piątek dr Grudniewski.

Dodał, że w tym roku akademickim studentów zza wschodniej granicy jest zdecydowanie mniej. Wyjaśnił, że głównym powodem jest brak możliwości promocji uczelni na Białorusi.

"Promocja polskich uczelni na wschodzie jest skutecznie blokowana, blokowane są wszystkie inicjatywy przez nas podejmowane" - oznajmił.

Podkreślił, że z tej przyczyny rekrutacja na obecny rok akademicki została przedłużona do 4 października.

Wskazał, że część studentów z Białorusi została przez "okres pandemii, okres, w którym na Białorusi budowało się napięcie, a także przez wakacje w Polsce". Uczelnia zwróciła się z do władz polskich o przedłużenie wiz tym osobom tak, aby nie musiały udawać się do swojego kraju.

"Cały czas istniała groźba, że w związku z tym, że mają polskie korzenie, albo posiadają kartę Polaka mogą nie mieć możliwości powrotu. Nasza prośba spotkała się ze zrozumieniem ze strony władz" - podkreślił.

W jego ocenie, stan wyjątkowy wprowadzony w pasie przygranicznym "nie przeszkodził ani studentom obywatelom polskim, którzy mieszkają przy granicy, ani studentom z zagranicy". "Studenci dysponują odpowiednimi dokumentami i dlatego przepisy stanu wyjątkowego nie przeszkodziły im w podjęciu studiów bądź rekrutacji" – zaznaczył.

Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej jest uczelnią zawodową w Polsce, która ma najwięcej studentów z Białorusi.

"Mamy ok. 2 tys. studentów, z czego 20–25 proc. są to studenci z Białorusi, czyli ok. 300 osób na uczelni" - poinformował. Obcokrajowcy najchętniej wybierają studia informatyczne i kierunki ekonomiczne.(PAP)

wnk/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera