Francja/ Mont Blanc "skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc „skurczył się” o 92 cm w ciągu 4 lat – poinformowali w środę francuscy geodeci z Górnej Sabaudii, odpowiedzialni za pomiar góry. Według oficjalnych pomiarów Mont Blanc mierzy obecnie 4807,8 m.

Według ostatniego pomiaru opublikowanego w 2017 r. Mont Blanc mierzył 4808,72 m. Najwyższą wysokość zanotowano w 2007 r. - 4810,9 m. Wysokość góry nie jest stała, ponieważ szczyt jest pokryty czapą lodową, która zmienia się w zależności od wiatru i opadów.

Nazywany potocznie Dachem Europy najwyższy szczyt Alp położony w Masywie Mont Blanc jest regularnie mierzony od 2001 r. Celem pomiarów jest monitorowanie pokrywy lodowej oraz gromadzenie danych, które mogą być później wykorzystane przez naukowców.

Ostatniego pomiaru dokonano podczas wyprawy na szczyt przeprowadzonej między 16 a 18 września przez 27-osobowy zespół złożony z geodetów i przewodników wysokogórskich, którzy przez trzy dni badali Mont Blanc. Według relacji geodetów wyprawie towarzyszyły bardzo sprzyjające warunków pogodowych.

"Teraz to do klimatologów, glacjologów i innych naukowców należy wykorzystanie wszystkich zebranych danych i postawienie hipotez wyjaśniających to zjawisko" - podkreślili uczestnicy wyprawy, cytowani przez stację BFM TV.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ adj/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W niedzielę Ziemię minie kilkanaście planetoid

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: lockdown mógł przyspieszyć starzenie się mózgu nastolatków, szczególnie dziewcząt

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera