Nauka dla Społeczeństwa

27.03.2023
PL EN
22.09.2021 aktualizacja 22.09.2021

Poznań/ W piątek jubileuszowa 15. edycja Nocy Naukowców

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Jak działają szczepionki przeciw COVID-19, co sprawia, ze samolot lata i jakie tajemnice kryje świat owadów – to niektóre z zagadek świata nauki, jakie można będzie rozwiązać w trakcie 15. edycji Nocy Naukowców w Poznaniu. Wydarzenie, ze względu na pandemię COVID-19, odbędzie się głównie on line.

Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza odbywająca się w tym samym terminie w wielu krajach. Tej nocy naukowcy odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością - być aktorami, showmanami i przewodnikami po laboratoriach. Noc Naukowców organizowana jest w Europie po raz 16., w Poznaniu będzie to jej 15. edycja.

W tym roku w ramach Nocy Naukowców poznańskie uczelnie przygotowały łącznie ponad 130 filmów i wydarzeń. Ze względu na pandemię COVID-19 wydarzenie odbędzie się głównie on line. Swoje laboratoria w tę noc udostępnią zwiedzającym: Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także Instytut Genetyki Człowieka PAN, oraz Instytut Fizyki Molekularnej PAN.

Jak tłumaczyła we wtorek na konferencji prasowej koordynatorka wydarzenia Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej, Noc Naukowców, która w tym roku odbywa się pod hasłem „SOS dla Ziemi”, ma nie tylko pokazać jak fascynujący jest świat nauki, ale także zachęcić młodych ludzi do podejmowania kariery naukowej.

„Czasy mamy takie, że coraz częściej okazuje się, że bez nauki i naukowców właściwie planeta nie da rady przetrwać, stąd w tym roku postanowiliśmy pokazać wizerunek naukowca, jako ratownika, jako takiego +supermena+, który ratuje naszą planetę. Liczymy, że taki przekaz dotrze do dzieci i młodzieży, że z kimś takim będą chciały się utożsamiać i kimś takim będą chciały zostać w przyszłości” – mówiła.

Dodała, że już od piątkowego popołudnia na stronie www.poznan.nocnaukowcow.pl działać będzie studio na żywo, gdzie prowadzone będą rozmowy z poznańskimi naukowcami i gdzie prezentowane będą różnego rodzaju eksperymenty. W internecie pojawi się także ok. 130 filmów – niektóre z nich będą miały formę transmisji on line – przygotowanych przez poznańskie uczelnie.

„Politechnika Poznańska skupiła się w tym roku na tym, jak technologie potrafią uratować planetę, stąd będziemy mieli kilka nowości. Jedną z propozycji będzie film, na którym zaprezentowane zostanie jak działają szczepionki przeciw COVID-19. Będzie można też zobaczyć, jak skonstruowany jest samolot i dowiedzieć się dlaczego i jak on właściwie lata. Pojawią się także nasze +hity+ Nocy Naukowców, czyli wydarzenia, które od lat cieszą się ogromną popularnością, czyli m.in. fizyka paper show, konkurs krzykaczy, a także laboratorium zimna” – podkreśliła Szajbe.

Dzięki naukowcom Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu można się będzie dowiedzieć m.in. jak wygląda językowy eko tik tok, co to znaczy SOS dla ciemnego nieba. Będzie można poznać niewidzialnych superbohaterów, czyli m.in. bakterie, które żywią się na co dzień plastikiem, a także dowiedzieć się co kałamarnica ma wspólnego z książką.

Uniwersytet Przyrodniczy zachęca z kolei uczestników do wspólnego odkrywania tajemnic świata owadów, a także do oglądania pokazów chemicznych i biologicznych. Można będzie także dowiedzieć się, jak wyizolować DNA z cebuli przy użyciu narzędzi kuchennych.

Uniwersytet Ekonomiczny wytłumaczy z kolei ile tak naprawdę kosztują burgery i co jest ważniejsze – serce czy rozum - przy podejmowaniu wyborów w sklepie, oraz w jaki sposób nasz mózg reaguje na logo różnych firm.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zaprosi do wnętrza najszybszego superkomputera w Polsce, a Akademia Wychowania Fizycznego wytłumaczy, jak współczesna technika sprzyja osiąganiu sukcesu w sporcie.

Szczegóły tegorocznej edycji Nocy Naukowców dostępne są na stronie internetowej www.poznan.nocnaukowcow.pl. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych Nocy Naukowców w Wielkopolsce. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023