Historia i kultura

Obronność w średniowiecznym Lublinie motywem przewodnim „Weekendu z archeologią”

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Obronność w średniowiecznym i renesansowym mieście jest motywem przewodnim „Weekendu z archeologią”, który rozpoczął się w Lublinie. Do niedzieli na miłośników historii czekają rekonstrukcje, warsztaty, wykłady oraz gra miejska.

„Archeologia w naszym muzeum zajmuje bardzo ważne miejsce nie tylko ze względu na ciekawe i niezwykłe zbiory, ale również ze względu na ich liczbę, bo jest ich blisko 100 tysięcy. To jest ponad jedna trzecia łącznych zbiorów, które posiada Muzeum Narodowe w Lublinie” – powiedziała dyrektor tej instytucji Katarzyna Mieczkowska.

Tematem przewodnim „Weekendu z archeologią” będzie obronność w średniowiecznym i renesansowym Lublinie. Na błoniach pod zamkiem zostanie rozstawiony obóz wojów wczesnośredniowiecznych, a także zbrojownia, w której będzie można obejrzeć i założyć elementy uzbrojenia wojsk piastowskich oraz warsztaty najpopularniejszych rzemiosł dawnego Lublina: warsztat tkacki, barwiarski, kowalski, szewski i garncarski. Przygotowany zostanie również tor łuczniczy.

Na dziedzińcu zamkowym odbędzie się pokaz bicia monet i wyrabiania świec metodami historycznymi. Chętni będą mogli zobaczyć działa z XV i XVII wieku oraz ręczną broń czarnoprochową. Z bliska będzie można się przyjrzeć stanowisku kata z narzędziami tortur, takimi jak dyby, pień katowski i bicze do kary chłosty.

W programie wydarzenia znajdują się też: inscenizacja sądu miejskiego, turniej rycerski, pokaz artyleryjski i pokaz musztry XVII-wiecznej. „Przygotowaliśmy także wykłady popularnonaukowe. Nasi koledzy archeolodzy opowiedzą m.in. o najnowszych odkryciach dokonywanych chociażby na terenie wzgórza zamkowego, w tym o słynnych wnioskach dotyczących datowania donżonu” – zapowiedziała Marta Cyran z działu archeologii Muzeum Lubelskiego.

Natomiast trasa nowej gry miejskiej pt. „Obrona po Piastowsku” prowadzić będzie przez miejsca związane z obronnością Lublina. Uczniowie przy pomocy mapy będą odnajdować dawne fosy, drewniano-ziemne wały oraz pozostałości średniowiecznych murów, których relikty można oglądać do dziś. Zadania towarzyszące grze mają pozwolić utrwalić wiedzę o najdawniejszych dziejach Polski i Lublina, przybliżyć rycerskie uzbrojenie oraz najważniejsze cechy średniowiecznych stylów architektonicznych.

„Weekend z archeologią” potrwa do niedzieli. Organizatorami wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Lublinie wspólnie ze Stowarzyszeniem Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

  • Fot. Adobe Stock

    Fizyka jądrowa dla społeczeństwa - tematem kolejnego wykładu z cyklu "Zapytaj fizyka"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera