Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
17.09.2021 aktualizacja 17.09.2021

Wkrótce 5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE – m.in. w centrum miasta nad Rawą

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W plenerze i online odbędzie się 5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE (ŚFN), który potrwa od 9 do 15 października. Głównym punktem będzie naukowa przestrzeń w centrum Katowic nad Rawą, obejmująca blisko 200 stanowisk, 12 scen i 4 strefy specjalne.

Wydarzeniem partnerskim ŚFN jest 16. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, która odbędzie się również 9 października. W jej ramach naukowcy przygotowali dla uczestników ponad 100 propozycji popularyzatorskich – w warsztatach będzie można wziąć udział osobiście, odwiedzając pracownie i laboratoria, a wykłady będą transmitowane online.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie, które we wszystkich dotychczasowych edycjach łącznie odwiedziło 150 tys. osób. Organizuje je dziewięć uczelni z regionu, a liderem i pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach.

„Ryzyko epidemii sprawiło, że musieliśmy ostrożnie podejść do naszej tradycyjnej lokalizacji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które nas gościło cztery razy. Dla bezpieczeństwa uczestników i wszystkich, którzy na festiwal przybędą, zdecydowaliśmy się zrobić go na wolnym powietrzu, ale w miejscu nieprzypadkowym” – powiedział podczas czwartkowej konferencji rektor UŚ oraz dyrektor generalny ŚFN prof. Ryszard Koziołek.

Miejscem tym jest przestrzeń w centrum Katowic nad Rawą.

Tam w sobotni wieczór (9 października), przy Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza, odbędzie się inauguracja, składająca się z trzech punktów: debaty o przyszłości Rawy, wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej 2021 i koncertu „Dźwięki rzeki” Michała Zygmunta.

Dzień później – w niedzielę – organizatorzy od rana zapraszają gości w plener, do miasteczka nauki nad Rawą właśnie – rozciągającego się od rynku, poprzez ulicę Teatralną, bulwary Rawy i terenu kampusu Uniwersytetu Śląskiego aż po budynek Wydziału Prawa i Administracji UŚ.

W programie wydarzenia znajdzie się m.in. 200 pokazów naukowych, 12 scen, 4 strefy specjalne (jedna poświęcona wybitnemu pisarzowi science fiction Stanisławowi Lemowi), hale namiotowe z pokazami, koncerty, warsztaty i wystawy. Całość zwieńczy recital kabaretowy Artura Andrusa.

Następne dni – od 11 do 15 października (czyli od poniedziałku do piątku) - to szereg propozycji w formule online. Każdy dzień poświęcony będzie innemu obszarowi wiedzy: przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym oraz medycynie i zdrowiu. Program będzie zróżnicowany – będą propozycje zarówno dla dzieci szkolnych, ich nauczycieli, jak i osób dorosłych.

Rejestracja na wydarzenia ma ruszyć w najbliższych dniach. Osoby, które chciałyby odwiedzić miasteczko nauki nad Rawą muszą się zarejestrować i pobrać bezpłatny bilet wstępu.

Z kolei 16. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej, która rozpocznie się 9 października w godzinach popołudniowych, odbędzie się na terenie trzech kampusów tej uczelni badawczej: w Katowicach, Gliwicach i Zabrzu. W programie znalazły się pokazy i eksperymenty, gry oraz konkursy. Część wydarzeń zaplanowano online, a cześć na miejscu. Szczegóły na stronie: https://www.nocnaukowcow.com.pl/

5. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

Szczegóły m.in. na temat programu, rejestracji czy gości festiwalu można znaleźć na stronie: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/ (PAP)

Autorka: Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022