Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
16.09.2021 aktualizacja 16.09.2021

Wrocław/ Rozpoczyna się XXIV Dolnośląski Festiwal Nauki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Około 1000 wydarzeń - wykładów, dyskusji i warsztatów znalazło się w programie XXIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN), który w czwartek rozpoczyna się we Wrocławiu. W tym roku, z powodu epidemii, wszystkie imprezy festiwalowe po raz kolejny odbędą się zdalnie.

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu „Od Science fiction do Science” nawiązuje do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Uzupełnia je cytat z “Bajek robotów”: „Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka”.

Tematyka wydarzeń obejować będzie wszystkie dziedziny naukowe, a także kulturę i sztukę, promować będzie też sport oraz zdrowe odżywianie.

Podczas czwartkowej inauguracji festiwalu rektorzy wyższych uczelni Wrocławia odczytają jedną z bajek Lema. Czytanie poprzedzi mini wykład prof. Marcina Czerwińskiego z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN opisujący krótko życiorys pisarza. Inaugurację poprowadzi dr hab. inż. Ryszard Polechoński, prof. UPWr i Środowiskowy Koordynator DFN.

Pierwsze wydarzenia festiwalowe rozpoczną się w piątek. Tego dnia odbędzie się m.in. wykład prof. Jana Miodka „Stanisław Lem – wiedza i kreacja językowa”. Wrocławski językoznawca przedstawi literaturę Lema w ujęciu języka, jakim autor posługuje się w swojej twórczości.

Propozycji związanych z obchodami Roku Lema nie zabraknie też w kolejnych dniach festiwalu. Będą to pokazy, filmy i wykłady, podczas których uczestnicy zastanowią się m.in., czy twórczość Lema ma potencjał do adaptacji filmowych oraz wysłuchają opowieści o życiu najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej.

Wśród imprez wiodących festiwalu ważnym wydarzeniem będzie Debata Oksfordzka, podczas której dwa zespoły z wybranych z Dolnego Śląska liceów prowadzić będą spór na temat „Dokąd zmierza sztuczna inteligencja?”.

Podczas innego z wydarzeń wiodących p.n. „Od Science fiction do Science” będzie można wziąć udział w warsztatach, pokazach, konkursach, a także wysłuchać wykładów m.in. o „Krótkiej historii podboju kosmosu” o najważniejszych wydarzeniach, które doprowadziły do budowy rakiet nośnych i umożliwiły realizację marzeń człowieka o locie w przestrzeni kosmicznej. Szereg wykładów z zakresu kryminalistyki złoży się natomiast na wydarzenie p.n. „CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia”.

Podczas festiwalu zaplanowano także dyskusję panelową z udziałem znanych kobiet, które w swojej dziedzinie osiągnęły sukces. O roli kobiet w nauce, biznesie i polityce opowiedzą: prof. Magdalena Król, dr Irena Eris oraz dr Barbara Labuda.

Tegoroczny festiwal to także obchody Roku Kolei. Przy współudziale Kolei Dolnośląskich oraz Politechniki Wrocławskiej przygotowano cykl imprez poświęconych właśnie tej tematyce.

Wrocławską edycję XXIV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zakończy transmitowana online gala finałowa. Gośćmi specjalnymi spotkania będą dolnośląscy medaliści: Renata Mauer-Różańska, Paweł Rańda i Maja Włoszczowska.

We Wrocławiu festiwal zakończy się 22 września. Po tym dniu wydarzenia festiwalowe będą odbywać się m.in. w Legnicy, Głogowie, Bolesławcu, Jeleniej Górze czy Wałbrzychu. Impreza potrwa do końca października

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach DFN są bezpłatne, na niektóre spotkania obowiązują jednak zapisy. Szczegółowe informacje na temat festiwalu dostępne są na stronie: www.festiwal.wroc.pl oraz w bezpłatnej aplikacji DFN przygotowanej na smartfony. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024