Lublin/ 32,6 mln zł dotacji na Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej

13.09.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (P), wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski (2L), rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska (L), dyrektor naczelna Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie Beata Gawelska (C) oraz prorektor UM w Lublinie, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK Nr 1 prof. Robert Rajdak (2P). PAP/Wojtek Jargiło
13.09.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (P), wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski (2L), rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska (L), dyrektor naczelna Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie Beata Gawelska (C) oraz prorektor UM w Lublinie, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK Nr 1 prof. Robert Rajdak (2P). PAP/Wojtek Jargiło

32,6 mln zł przyznało Ministerstwo Zdrowia na rozwój Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej w Lublinie. Inwestycja pozwoli na podwojenie liczby leczonych tu pacjentów.

Symboliczny czek na dotację dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie wręczono w poniedziałek.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas okolicznościowego briefingu podkreślił, że ta inwestycja jest niezwykle potrzebna. „Mamy nie tylko tę, ale i inne inwestycje w Lubelskiem i tu w Lublinie, rozmawiamy o innych potrzebach ośrodków naukowych, medycznych i inwestycjach w infrastrukturę szpitalną, ale wszystko po kolei” – powiedział Czarnek.

„Te 32 mln zł jest niezwykle potrzebne, także z punktu widzenia edukacyjnego. Plamka to edukacja, bez tego nie da się czytać, jak się nie da czytać, to się nie da uczyć. Z naszego punktu widzenia, ministerstwa edukacji, ta inwestycja ma wielkie znaczenie, bo podwoi się liczba (leczonych) pacjentów” – podkreślił Czarnek.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przypomniał, że Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej powstało w 2019 r. „Wtedy pokazało, że jest najwyższej referencyjności ośrodkiem w województwie, myślę, że (...) wiodącym w tej części Europy” – powiedział.

„Z jednej strony dobro pacjenta, dostępność i nowe terapie, ale z drugiej, to obszar, w który chcemy inwestować - w naukę, terapie eksperymentalne, badania kliniczne. Wierzę, że ta inwestycja przyczyni się do wzmożonej aktywności w zakresie pozyskiwania grantów. Centrum to ogromne pole do kształcenia przyszłych lekarzy, studentów, kształcenia podyplomowego. Całkiem inne możliwości i nowoczesna infrastruktura do prowadzenia zajęć dydaktycznych” – dodał Gadomski.

Dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie Beata Gawelska poinformowała, że ok. 20 mln zł z przyznanej dotacji zostanie przeznaczone na remont i adaptację do nowych potrzeb zabytkowej siedziby kliniki okulistycznej przy ul. Chmielnej, gdzie będą m.in. dwie sale operacyjne. Pozostała część dotacji wykorzystana zostanie na zakup najnowocześniejszego sprzętu. Ośrodek będzie koncentrował się na zabiegach jednego dnia i opiece ambulatoryjnej.

Kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK 1 w Lublinie prof. Robert Rejdak powiedział, że inwestycja ma być zakończona w pierwszej połowie przyszłego roku. Poinformował, że będą tu prowadzone m.in programy lekowe w zakresie zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem oraz cukrzycowego obrzęku plamki, badania kliniczne nad nowymi lekami i terapiami, badania chorób rzadkich oczu o tle genetycznym, które dotykają plamki żółtej. Tu będzie miał też swoją siedzibę ośrodek kierujący badaniami przesiewowymi krótkowzroczności uczniów.

„Zakupione zostaną najnowsze technologicznie mikroskopy, sprzęt do wizualizacji, do przeprowadzania skomplikowanych operacji okulistycznych, w tym operacji na siatkówce, operacji zaćmy, przeciwjaskrowych. To będzie najwyższy standard światowy” – powiedział Rejdak.

„Nastąpi co najmniej podwojenie liczby zabiegów. W programach lekowych w tej chwili miesięcznie leczymy około 400 pacjentów, po remoncie będzie to ponad tysiąc” – dodał Rejdak. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Eksperci: rzadkie zespoły padaczkowe obciążają chorego i jego rodzinę

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Naukowcy zbadają wpływ choroby i operacji serca na układ odpornościowy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera