Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
01.09.2021 aktualizacja 01.09.2021

Niedzielski: Rząd przyjął projekt o kredycie na studia lekarskie

31.08.2021. Minister zdrowia Adam Niedzielski. PAP/Wojciech Olkuśnik 31.08.2021. Minister zdrowia Adam Niedzielski. PAP/Wojciech Olkuśnik

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw, który wprowadza do polskiego systemu szkolnictwa wyższego kredyt na studia medyczne z obowiązkiem jego późniejszego odpracowania w publicznej ochronie zdrowia – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Chodzi o projekt nowelizacji ustaw Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

"Dzisiaj przyjęliśmy rozwiązanie dotyczące wsparcia dla studentów studiów medycznych, kierunków medycznych. Ustawę, która definiuje warunki kredytowania dla tych, którzy decydują się na studia komercyjne w tym zakresie. Będziemy chcieli, żeby kredyty, które finansują taką naukę, były umarzane, pod warunkiem że osoby, które będą brały te kredyty będą pracowały co najmniej 10 lat w Polsce i oczywiście zrobią specjalizację w priorytetowych zakresach takich, jak onkologia, chirurgia, czy geriatria" – poinformował szef resortu zdrowia we wtorek na konferencji prasowej.

Według niego jest to wsparcie dla rozwoju kadr, "kolejny klocek, kolejny element". Przypomniał, że "już od wielu lat realizujemy proces zwiększania liczby studentów na kierunkach medycznych". Wskazał, że dzięki tej ustawie zwiększony zostanie limit przyjęć na studia na kierunki medyczne.

"To jest dodatkowych realnych 600 osób, które za kilka lat wesprze system. W ten sposób budujemy jego fundamenty" – dodał Niedzielski.

Przygotowane w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji zakłada, że o kredyt na studia medyczne będą mogli ubiegać się studenci odbywający studia na kierunku lekarskim, prowadzone w języku polskim, na warunkach odpłatności w polskich uczelniach wyższych (studia niestacjonarne w uczelniach publicznych i studia stacjonarne w uczelniach niepublicznych).

Studenci, którzy zdecydują się na skorzystanie z kredytu na studia medyczne, uzyskają możliwość pokrycia częściowego albo całkowitego kosztu kształcenia na tych studiach ze środków pochodzących z budżetu państwa, a następnie po spełnieniu warunków określonych w projektowanej ustawie, jego częściowego lub całkowitego umorzenia.

Kredytowanie studiów odbywało się będzie w transzach wypłacanych przez podmiot udzielający kredytu na studia medyczne (bank) na wyodrębniony rachunek uczelni przez okres trwania studiów, nie dłużej jednak niż przez 6 lat.

Kredyt będzie miał preferencyjny charakter przejawiający się, m.in. niskim oprocentowaniem, możliwością wystąpienia przez kredytobiorcę o wcześniejsze rozpoczęcie spłaty kredytu, możliwością wydłużenia lub skrócenia okresu spłaty kredytu, możliwością obniżenia wysokości miesięcznej raty kredytu, a w przypadku trudnej sytuacji życiowej kredytobiorcy możliwością zawieszenia spłaty kredytu wraz z odsetkami na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022